Akkurat nå
Dagen før siste budsjettmøte i Oslo står de borgerlige partiene langt fra hverandre. Frp mener de ikke har fått nok gjennomslag.
Kortversjonen
- Budsjettforhandlingene i Oslo mellom Høyre, Venstre, Frp og KrF er i stå. Frp er misfornøyd med få gjennomslag for kravene sine.
- Frp vurderer å bryte forhandlingene igjen. Dette skjedde både i fjor og før sommeren i år.
- KrF er derimot fornøyd med forhandlingene. De opplever at byrådspartiene er lydhøre. Høyre håper på en enighet innen fristen.
Sammendraget er laget ved hjelp av kunstig intelligens (KI) og kvalitetssikret av Aftenpostens journalister.
Natt til onsdag ble det enighet i de nasjonale budsjettforhandlingene på Stortinget, men nå har budsjettforhandlingene i Oslo gått i stå.
I hovedstaden forhandler det borgerlige byrådet bestående av Høyre og Venstre med Fremskrittspartiet og Kristelig Folkeparti.
Men Frp er langt fra fornøyd.
– Det har vært for liten bevegelse fra byrådspartiene. Endringene vi har fått på blant annet samferdsel og eldreomsorg, er ikke gode nok. Når byrådet i tillegg ikke engang er villig til å diskutere nødvendige innstramninger i innvandringspolitikk eller kutt i sykkelsatsingen, så er det vanskelig å komme til enighet, sier finanspolitisk talsperson i Oslo Frp Magnus Birkelund til Aftenposten.
Utelukker ikke nytt brudd
Han sier det ble stans i forhandlingene tirsdag ettermiddag, og at det ikke er avtalt nye møter før siste møte i finansutvalget torsdag.
Birkelund utelukker ikke at Frp vil bryte med forhandlingene.
– Det er stans i forhandlingene, og da er brudd et alternativ hvis ikke byrådspartiene er villige til å gi oss gjennomslag for våre krav, sier han.
Frp brøt budsjettforhandlingene med byrådet både i fjor høst og til revidert budsjett før sommeren. I juni i år sa partiet også opp samarbeidsavtalen med byrådet fordi de mente byrådet kuttet for sakte i eiendomsskatten og ikke gjorde nok for å tette etterslepet på veivedlikehold i byen.
– Vi ønsker å få på plass en budsjettavtale, og vi har nylig vist i forhandlingene om skolebehovsplanen at vi er villige til å inngå kompromisser når vi får tydelige gjennomslag. Men det har vi dessverre ikke fått nok av fra byrådspartiene i budsjettprosessen, sier Birkelund.
Vil stanse sykkelsatsing
Frp gikk inn i forhandlingene med fem hovedkrav, inkludert å skrote sykkelsatsingen i Oslo, legge ned klimaetaten og stanse bosettingen av flyktninger i Oslo
– Hva er de vanskeligste temaene i forhandlingene?
– For Frp så er det viktig å få gode gjennomslag både når det gjelder eldreomsorg og samferdsel, og så ønsker vi å kutte i bosetting av flyktninger. Vi har hatt flere diskusjoner med byrådspartiene, men vi forventer større gjennomslag på disse områdene, sier Birkelund.
KrF er derimot fornøyd med forhandlingene.
– Vi har hatt konstruktive samtaler med byrådspartiene med det som er våre hovedkrav. I år er det trangere rammer enn tidligere, men innenfor de rammene opplever jeg at byrådspartiene har vist vilje til å komme oss i møte, sier gruppeleder i Oslo KrF, Øyvind Håbrekke.
Han sier KrFs hovedkrav er mer penger til trykte lærebøker i skolen for å forbedre leseferdighetene til elevene, mer penger til bydelene og økte tilskudd til idrett, ideelle organisasjoner og kultur.
Håper å rekke siste frist
Høyres gruppeleder i bystyret, Merete Agerbak-Jensen, sier hun mener de fire borgerlige partiene har hatt gode samtaler, og at byrådspartiene har kommet både Frp og KrF godt i møte.
Selv om partene egentlig har frist til finansutvalgets møte torsdag, er siste frist neste torsdag når budsjettet skal behandles i bystyret.
– Vi håper på at vi klarer å lande en enighet, sier Agerbak-Jensen.
Byrådet la frem sitt budsjettforslag for neste år i slutten av september. Der var hovedgrepene en halv milliard i kutt til bydelene, kutt i eiendomsskatten og redusert månedskortpris.

1 hour ago
2











English (US)