Kasper Stadaas (31) gikk inn til seier i langrennsklassikeren Marcialonga.
Publisert: 25.01.2026 11:54
I tett snøvær hang et stort felt med helt inn i sluttfasen. Som vanlig skulle det hele avgjøres i en bratt og brutal bakke opp mot torget i Cavalese.
Stadaas var først inn på oppløpet og holdt unna. Han vant foran Amund Riege og Alvar Myhlback.
Det var første gang 31-åringen sto igjen som Marcialonga-vinner. I 2022 ble han nummer to.
Stadaas har vunnet ti renn i Ski Classics, men søndagens triumf var den største.
– Dette har vært en drøm helt siden jeg så Anders Aukland vinne her første gang i 2004. Det er et sinnssykt fint renn, og det er kul stemning. Å få denne kransen betyr mye, sa han til NRK og la til dette om føret:
– Det var et ordentlig bikkjerenn og fæle forhold, men jeg trives i det.
Norge har tre strake seirer i det italienske Ski Classics-rennet. I fjor vant Andreas Nygaard for første gang, mens Runar Skaug Mathisen var best i 2024.
Det er blitt 17 norske herreseirer i Marcialonga. Magnar Lundamo tok den første i 1974.
Petter Northug fortsetter satsingen på langløp, og den tidligere skikongen var lenge godt plassert på 70-kilometeren. Han fikk det tøffere på tampen og kom i mål på 61.-plass (3.45,3 minutter bak vinnertiden).

3 hours ago
2




English (US)