UD fikk et varsel om unge kvinner – og at det ble sendt bilder til Epstein.
Publisert 06.02.2026 23:11 Sist oppdatert 40 minutter siden
Den norske toppdiplomaten Terje Rød-Larsens kontakt med seksualforbryteren Jeffrey Epstein har vekket oppsikt.
Filter Nyheter skriver at Utenriksdepartementet allerede i 2019 fikk et varsel om Epstein og Rød-Larsens organisasjon International Peace Institute.
Varselet kom fra en person som jobbet i organisasjonen, og som sa hun ved mer enn én anledning ble bedt om å ta seg av praktikanter fra Øst-Europa, skriver Filter Nyheter.
– Disse praktikantene var alle unge, vakre kvinner, og uten den påkrevde utdannelsen for å jobbe ved tankesmien. De hadde en kort periode i IPI, der de også besøkte FN-bygningene for å bli tatt bilder av der. Disse bildene ble sendt til mr. Epstein, heter det i et notat UD skrev og sendte til Riksadvokaten.
Søreide bekrefter
Ine Eriksen Søreide var utenriksminister på det tidspunktet.
– I desember 2019 videresendte UD et varsel knyttet til IPI til Riksadvokaten, slik at det kunne inngå i en eventuell etterforskning. Jeg ble gjort kjent med at varselet ble sendt, skriver Søreide fredag kveld i en e-post til Filter Nyheter via kommunikasjonssjef Cato Husabø Fossen i Høyre.
Søreide er venninne av Mona Juul, Terje Rød-Larsens ektefelle, og var inhabil i saker som omhandlet Juul da hun var utenriksminister.
Notatet fra Utenriksdepartementet er offentliggjort i den siste runden med Epstein-dokumenter. TV 2 har sett originaldokumentet.
Der kommer det fram at Epstein donerte penger til IPI.
Derfor publiserer TV 2 kommunikasjonen med Epstein
Jeffrey Epstein var en dømt seksualforbryter da han pleiet kontakt med flere av de mektigste menneskene i verden.
TV 2 mener at Epsteins metode for å bygge nettverk med personer i mektige, offentlige posisjoner har stor offentlig interesse.
For å vise frem hvordan han jobbet, mener TV 2 det er nødvendig å referere privat kommunikasjon mellom Epstein og enkeltpersonene det gjelder. Å vise frem omfanget av kommunikasjonen er også relevant for å kunne danne seg et inntrykk av forholdet han hadde til menneskene han pleiet.
TV 2 forstår at det er belastende for personene som er en del av dokumentene, at deres private korrespondanse blir offentlig kjent. Vi mener likevel hensynet til opplysning av saken er viktig gitt de alvorlige beskyldningene mot Epstein.
– Syntes det var rart
I notatet skriver UD at personen som varslet reagerte på de unge kvinnene i organisasjonen. Kvinnens nasjonalitet er sladdet i dokumentene, men det står at UD kjenner hennes identitet.
– Hun syntes det var rart, men koblet det ikke til Epsteins andre aktiviteter på den tiden.
Notatet ble sendt fra Riksadvokaten til etterforskere i USA, skriver Filter Nyheter.
TV 2 har stilt Søreide spørsmål om hvorfor hun ikke har informert om dette varselet tidligere via Høyres pressesjef Cato Husabø Fossen.





English (US)