Sommer­kroppen må vente til neste år

7 hours ago 3



Sommerkroppen kommer ikke av seg selv.

Foto: Shutterstock
  • Jøsus

Publisert: Publisert:

For mindre enn 30 minutter siden

iconDrøset

Drøset er et skråblikk skrevet av utvalgte journalister i Aftenbladet.

Allerede i januar hadde han startet sesongoppkjøringen. Han hadde vært fantastisk tidlig ute. 

Absolutt alt lå til rette for en strålende oppkjøring og en videre plankekjøring mot årets store mål: SK26. Sommerkroppen 2026.

Da ville han i så fall være såpass topptrent at han kunne delta i Energistafetten uten å risikere livet.

Han hadde startet veldig forsiktig. Så forsiktig at han i starten ble forbigått av gamle, hofteopererte damer. Men han ristet det av seg. Han hadde en plan.

Hvis han bare holdt det på et veldig lavt nivå lenge nok, og økte sykt sakte, både i tempo og frekvens rundt Mosiken, var årets mål innen rekkevidde. Han hadde jo kjempegod tid.

Hadde. Nå var det snart juni. Energistafetten skulle gå av stabelen i helgen, med øltelt og alt, hadde han hørt. Men han skulle ikke være med.

Han hadde fulgt planen ganske bra gjennom februar. Selv om han fortsatt lå i bunnsjiktet rent form-messig da mars startet, var han sikker på at han hadde lagt et visst grunnlag. Han hadde tenkt tanken på å springe/»springe» to runder på rad rundt det gørrkjedelige.

Men det ble med tanken. For plutselig ble han rammet av en voldsom forkjølelse som varte og rakk.

Så der røyk det noen uker. Og så var det plutselig april. Og påske. 

Etter påske var han topp motivert, selv om han igjen måtte starte helt på bånn. Han hadde fortsatt tid til å nå hovedmålet. Han hadde sein ferie, og det var derfor ikke helt utenkelig at SK26 ville slå ut i full blomst i slutten av juli. Det kunne gå.

Men så, i midten av mai, kom en ny forkjølelse seilende. Kanskje var det all den forsiktige treningen som hadde ødelagt immunforsvaret.

Juni, den første sommermåneden, iallfall på papiret, var rett rundt hjørnet. Formen var som den pleide, nær avgrunnen, og det var mest derfor at han tok heisen opp på jobb om morgenen. Han tok trappene ned når han skulle hjem, så fikk han bitte litt grunnlag før oppkjøringen til neste sesong.

Og den oppkjøringen skulle starte allerede i sommer. Eller etter sommeren, når det meste av grillingen var over.

Målet var iallfall soleklart, og det skulle bli en fornøyelse: SK27. 

Publisert:

Publisert: 29. mai 2026 17:09

Read Entire Article