Han har selv opplevd at mektige folk har prøvd å påvirke ham så de kan få fredsprisen. Kjell Magne Bondevik mener Norge må gjøre én ting i møtet med Donald Trump.
Publisert 20.01.2026 01:34 Sist oppdatert 25 minutter siden
Kjell Magne Bondevik var Norges statsminister i sju år – over to perioder.
Da måtte han håndtere både Bill Clinton og George W. Bush som president i USA – og en viss Vladimir Putin som tok over i Russland.
Etter at han gikk av som statsminister, har han fartet verden rundt og møtt mektige mennesker.
Han mener situasjonen vi nå står i – med en Donald Trump som vil ta Grønland og har «fått» fredsprisen i gave – er uvirkelig.
Norge ligger utsatt til
– Situasjonen er veldig alvorlig. Det er det ingen tvil om, sier Bondevik til TV 2.
Han understreker at det er vanskelig å vite hva Trump mener. Det kan endre seg fra dag til dag.
– Men folk i Washington sier jo at vi må ta presidenten deres på alvor, selv om det og er røster – heldigvis også republikanske – som prøver å dempe dette.
Lørdag bestemte Trump seg for å gi Norge og flere andre europeiske land en straffetoll på ti prosent, nettopp på grunn av Grønland-saken.
– Hvis han skal gjøre alvor av å ta kontroll over Grønland, får han forhåpentlig motstand både internt og fra Nato. Men det er alvorlig for Norge som ligger der vi ligger. Folk tenker jo på Svalbard også, sier Bondevik.
Etter Trumps mange hint om at han kan finne på å ta Grønland, har nemlig også flere pekt på Svalbard som utsatt. Vi har et Russland som nabo som allerede har gått til full krig mot en av sine andre naboer.
– Uhørt
Mens norske og europeiske politikere må håndtere trusselen fra Moskva, må de også håndtere mannen i Det hvite hus.
Han har langet ut mot Norge etter at Maria Corina Machado fikk fredsprisen. Men var langt mer fornøyd da hun besøkte Det hvite hus og ga ham fredsprismedaljen.
– Jeg reagerte veldig negativt. Jeg synes det var ganske uhørt og ble skuffet over Machado. Jeg har en bedømmelse av Trump som gjør at jeg ikke synes han fortjener en slik utmerkelse, sier Bondevik.
Den tidligere statsministeren tror ikke det nødvendigvis kommer til å påvirke omdømmet til fredsprisen.
– Nobelkomiteen har gjort det klart at det ikke er mulig å dele prisen med andre. Det han egentlig har fått er en liten gullklump. Trump har ikke fått Nobels fredspris, slår Bondevik fast.
– Jeg tror veldig mange er hoderistende til dette.
– Trodde jeg kunne gi dem prisen
Bondevik sier at han aldri tidligere har opplevd en statsleder som selv åpenlyst driver en kampanje for å få fredsprisen.
– Den som selv snakker om å få fredsprisen, den fortjener den ikke, er et uttrykk Bondevik trekker fram.
Men han har opplevd at forskjellige rådgivere driver en kampanje for sine kandidater.
– Flere av dem har vært på meg, også etter at jeg gikk ut av politikken, og trodd at en tidligere statsminister, han må da kunne ordne noe sånt.
– Jeg har sagt at dette har jeg absolutt ingenting å gjøre med. Jeg har ingen innflytelse på Nobelkomiteen. Men det har skjedd opptil flere ganger, sier Bondevik.
Norge må håndtere Trump
Selv om Nobelkomiteen – og norske myndigheter – gjentar og gjentar at fredsprisen deles ut av komiteen og ikke Norge, oppfattes det ikke alltid sånn i verden.
Som da Kina holdt Norge ansvarlig da dissidenten Liu Xiaobo i 2010 fikk fredsprisen. Kina satte Norge i fryseboksen.
– Jeg tror Kina egentlig skjønte at det ikke var norske myndigheter som sto bak, men at det var en måte å vise makt på. Donald Trump har også uttalt seg på en slik måte, sier Bondevik.
Det må Norge håndtere – samtidig som vi og resten av Europa må håndtere truslene mot Grønland.
– Det er flere hensyn å ta. Vi merker på uttalelsene fra norske politikere at de må balansere det. Men jeg tror det er viktig å holde fast i standpunktene sine og at amerikanerne stort sett tåler klar tale.
Minner om ordene fra Bush
Bondevik har erfaring i å måtte håndtere USA slik. Han var statsministeren som nektet å bli med på USAs krig mot Irak.
– Da var jeg veldig klar overfor Bush på at Norge ikke ville være med. Han tok det på en ordentlig fin måte, sier Bondevik.
– Bush avsluttet telefonsamtalen med å si at mellom venner, kan det være uenighet. Og i Nato-sammenheng er en venn mer enn en vanlig venn. Det brukes om en lojal alliert.
Bondevik mener altså at Norge og Europa må stå på sine prinsipper i møtet med Trumps USA.
– Vi må ikke være unødig provoserende, men det må aldri tildekkes fra Norges side hva Norge mener, sier han.





English (US)