Slik blir de ukrainske dronene lurt til å tro at de angriper mål i Russland. Isteden flyr de inn i Nato-land.

15 hours ago 2



Britisk ekspert mener jamming fra et russisk senter for elektronisk krigføring i Kaliningrad er hovedgrunnen til at ukrainske droner så ofte flyr inn over Baltikum og Finland.

Det er blant annet slike ukrainske langdistansedroner av typen AN-196 som har kommet på avveie og havnet i luftrommet over Estland, Latvia, Litauen og Finland denne våren. Bildet er tatt 14. oktober i fjor rett før en sverm av disse dronene ble sendt inn mot mål Russland. Foto: Jevgenij Maloletka, AP/NTB

Publisert: 27.05.2026 09:35

Svermer av ukrainske droner har de siste årene stått bak en rekke spektakulære angrep mot olje- og gassanlegg, industri og flybaser langt inne i Russland.

Store oljeinstallasjoner i Ust-Luga og Primorsk i Finskebukta, er blant stedene som er rammet voldsomt flere ganger denne våren.

Les hele saken med abonnement

Read Entire Article