«Slakteren fra Suntar» mistenkt for nytt dobbeltdrap

4 hours ago 3



Nå er Viktor Savvinov (38) pågrepet for nye drap.

 Domstolen i Republikken SakhaViktor Savvinov i retten. Foto: Domstolen i Republikken Sakha
Oppdatert mandag 2. mars kl. 01:20
  • Den russiske seriemorderen Viktor Savvinov (38) er pågrepet for nye drap.
  • Savvinov har tidligere blitt løslatt to ganger mot å signere militærkontrakter.
  • Han mistenkes nå for å ha drept en mann og en kvinne i Jakutsk.

Den russiske seriemorderen Viktor Savvinov ble først dømt til elleve års fengsel i 2020 for å ha drept en kvinne. Men i 2023 ble han løslatt etter å ha signert en kontrakt med det russiske forsvarsdepartementet for å kjempe i Ukraina, skriver The Moscow Times.

Da han kom tilbake til Russland ett år senere, ble han pågrepet igjen og dømt til 20 års fengsel for å ha drept en mann og en kvinne.

20 år fengsel

Washington Post skriver at Savvinov i februar 2024 vandret rundt i landsbyen Kutana i det østlige Jakutia og klaget over at folk ikke viste ham nok respekt på Defender of the Fatherland Day, som er en offentlig fridag i Russland.

Han ble full sammen med en venn og slo vennen i hodet med et brekkjern. Deretter drepte han 64 år gamle Valentina Fedorova, vinneren av prisen for Russlands beste lærer.

Ifølge SakhaDay hadde Fedorova ringt landsbysjefen dagen før, og bedt ham beskytte landsbyboerne mot Savvinov.

I oktober 2024 ble han dømt til 20 år fengsel.

Dette forårsaket oppstyr i regionen, og media ga Savvinov kallenavnet «slakteren fra Suntar», som er hjembyen hans, ifølge Novaja Gazette.

Rømte fra sykehus

Men i juli i fjor ble 38-åringen løslatt på nytt etter å ha skrevet under en ny militærkontrakt. To måneder senere ble han innlagt på sykehus, som han rømte fra.

Nå er Savvinov mistenkt for å ha drept en mann og en kvinne lørdag, melder lokale medier, ifølge The Moscow Times.

De skriver at minst én kilde rapporterer at politiet pågrep ham på en nattklubb i den regionale hovedstaden Jakutsk på søndag.

Lokale myndigheter har ikke offentlig kommentert den rapporterte arrestasjonen eller de nye drapsanklagene.

Før sitt første drap skal Savvinovha blitt dømt flere ganger for grov kroppsskade, tyveri, biltyveri, drapstrusler, ran og ransforsøk.

Ifølge rettsdokumenter har russiske soldater drept eller skadet mer enn 1000 mennesker i Russland etter å ha kommet hjem fra krigen i Ukraina.

Read Entire Article