Dokument nr. 15:202 (2025-2026)
Innlevert: 22.10.2025
Sendt: 23.10.2025
Besvart: 03.11.2025 av justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen
Spørsmål
Kristoffer Sivertsen (FrP): Vil statsråden ta initiativ til å etablere perimetersikring for Åna fengsel?
Begrunnelse
Nylig skrev flere medier at en mann fra Syria som er siktet for å ha voldtatt en kvinne i Stavanger sammen med en annen mann, hadde rømt fra Åna Fengsel i Hå kommune, hvor han var varetektsfengslet på grunn av unndragelsesfare.
Mannen ble senere etterlyst nasjonalt og internasjonalt før han deretter ble pågrepet i Bosnia. Det er uheldig at varetektsfengslede rømmer og klarer å komme seg utenlands.
Åna fengsel er en viktig del av totalkapasiteten innenfor Kriminalomsorgen og dekker både behov for høysikkerhet- og lavsikkerhetsplasser. Fengselet kan også vurderes som kandidat for å dekke et fremtidig behov for flere ungdomsfengselsplasser gjennom noe ombygging.
P.t. har Åna fengsel imidlertid ikke perimetersikring. En perimetersikring vil bidra til å gjøre det vanskeligere å rømme fra fengselet.
Svar
Astri Aas-Hansen: Det er et stort vedlikeholdsetterslep og bygningsmessige begrensninger i fengselsporteføljen. Regjeringen har i Meld. St. 31 (2024–2025) Straff som virker – straffegjennomføring for et tryggere Norge og Prop. 1 S (2025–2026) fra Justis- og beredskapsdepartementet vist til at det er viktig med en langsiktig med tanke på vedlikeholds- og byggeprosjekter i kriminalomsorgen. Bakgrunnen for dette er blant annet at det er tids- og ressurskrevende å gjennomføre slike prosjekter.
I følge Kriminalomsorgsdirektoratet vil det måtte gjennomføres en behovsanalyse og kostnadsvurdering fra Statsbygg for etablering av ev. perimetersikring. Da regjeringen i 2026 vil prioritere byggeprosjekter og utredninger som allerede er satt i gang, er det på nåværende tidspunkt ikke planer for å sette i gang et slikt arbeid.

















English (US)