Dokument nr. 15:1101 (2025-2026)
Innlevert: 12.01.2026
Sendt: 12.01.2026
Besvart: 15.01.2026 av justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen
Spørsmål
Finn Krokeide (FrP): Hvor stor andel i prosent ble Innlandet politidistrikt tildelt av de totale budsjettmidler som ble tildelt landets politidistrikter i perioden 2022 – 2025, dersom øremerkede midler til de tre nyopprettede tjenestestedene i politidistriktets geografiske driftsenhet Øst ikke medregnes?
Begrunnelse
Det vises til mitt skriftlige spørsmål av 08.12.25 og til statsrådens besvarelse av spørsmålet den 15.12.25, jf. Dokument nr. 15:731 (2025-2026). Spørsmålstemaet var hvor stor andel av de totale budsjettmidler som fordeles til landets politidistrikter, som ble tildelt Innlandet politidistrikt i perioden 2016-2025.
Innlandet politidistrikt har i perioden 2022 - 2024, åpnet tre nye polititjenestesteder. Dette er Magnormoen politistasjon (i drift fra 2022), Engerdal politistasjon (i drift fra 2023) og Skarnes politistasjon (i drift fra 2024). Samtlige av disse polititjenestestedene tilhører Innlandet politidistrikts geografiske driftsenhet Øst.
Det bes på denne bakgrunn besvart hvor stor andel Innlandet politidistrikt ble tildelt av de totale budsjettmidler som ble tildelt landets politidistrikter i perioden 2022 – 2025, dersom øremerkede midler til de tre nyopprettede tjenestestedene i distriktets geografiske driftsenhet Øst ikke medregnes.
Svar
Astri Aas-Hansen: Ifølge Politidirektoratets resultatavtaler med Innlandet politidistrikt i perioden 2022-2025 har politidistriktet fått tildelt totalt om lag 33 mill. kroner øremerket til nye tjenestesteder (inkl. Magnormoen). Dersom øremerkede midler ikke regnes med har Innlandet politidistrikt blitt tildelt 6,2 pst. av de totale budsjettmidler som ble tildelt landets politidistrikter i perioden 2022-2025.
Det understrekes at tallene er basert på de opprinnelige resultatavtalene ved inngangen til året. Gjennom året kan det ha skjedd justeringer i rammene, eksempelvis som følge av ekstra tildelinger fra Stortinget eller omprioriteringer internt i politiet. I tillegg kan politidistriktet ha valgt å prioritere å benytte ikke øremerkede midler til eksempelvis ekstra bemanning ved de nye tjenestestedene.












English (US)