Skotheim etter timer med Johaug-psykologen: – Kapabel til å perse i så å si alle øvelser

1 day ago 12



Tikjemper Sander Aae Skotheim (22) har lagt på seg muskler, brukt mer tid med mental trener og fått orden på staven siden OL-marerittet.

Sander Aae Skotheim bor med sprinteren Laura van der Veen like ved Bislett, hvor de trener mye. Foto: Herman Folvik
  • Herman Folvik, VG

    Herman Folvik, VG

Publisert: 30.05.2025 17:21

Fullstendig svikt i stav ødela sjansene i Paris-OL. I stedet hjalp han Markus Rooth inn til gull som hare på avslutningsøvelsen 1500 meter.

Siden den gang har Skotheim blitt verdensmester og europamester på syvkamp innendørs.

I helgen deltar han i den første fulle tikampen utendørs siden OL: Hypomeeting i Østerrike, som sendes på VG+Sport. Skotheim åpner med 100 meter lørdag kl 11.45.

– Jeg ser ikke noe grunn til at jeg ikke skal perse, utenom forholdene da. Jeg er kapabel til å perse i så å si alle øvelser, sier Skotheim til VG.

Persen er på 8635 poeng fra han tok sølv i EM i Roma i fjor. Rooths norske rekord som ga OL-gull er på 8796 poeng. Skotheim tror han særlig kan hente poeng i spyd og stav.

– Jeg har blitt bedre i det meste, men det er noen øvelser som høyde og lengde som krever mer for en pers. Jeg er fysisk bedre nå enn i fjor, så handler det om å ha dagen i de ulike øvelsene. Man går aldri ti perfekte øvelser, sier Skotheim.

Følg dag 1 her:

– Hvordan har du løst stav-problemet?

– Vi har bygget opp fra null og trent på rytmen i løpet. Blir det bra vær satser jeg på tolv steg og et høyt hopp. Er det dårlig vær, blir det ti steg og et mer trygt hopp rundt fem meter, sier Skotheim.

– Vi har trent veldig teknisk og jobbet litt mentalt. Det handler om å bli trygg i øvelsen. Vi har passet på å ikke ta store steg, men begynte å ta små steg hele tiden fra oktober. Det har gjort susen.

Han har hatt flere telefonsamtaler og møter med den myteomspunnede psykologen Britt Tajet-Foxell (74), som blant annet skistjernen Therese Johaug har brukt mye, fra Olympiatoppen.

– Vi begynte litt rett før OL i fjor, så har jeg gjort det mer i høst og våres. Det har funket veldig bra. Det handler om å bli omfortabel med øvelsen og ikke overtenke. Jeg har jo gjort det 10.000 ganger på trening, sier Skotheim.

Britt Tajet Foxell

Psykolog

På vei til innendørs-gullet i Kina-VM i våres, hoppet han 5,10 meter, nest best i feltet.

VM i Tokyo er sesongens store mål. Som han sa i fjor høst er målet å ta gull. Treningen siden Paris har gått stort sett på skinner og han har lagt på seg mer muskler.

– Jeg er blitt sterkere og føler jeg har blitt raskere. Jeg har prøvd å bli sterk, uten å gå opp nødvendigvis så mye i kroppsvekt. Jeg er litt tyngre enn i fjor, jeg veier kanskje to kilo mer, men jeg føler meg like sprek som før, sier Skotheim.

Sander Skotheim på en trening i høst. Foto: Bjørn S. Delebekk / VG

– Og jeg har fått trent som jeg vil. Ingen store skader og ingen ordentlig sykdom. Jeg har fått trent så bra som jeg kan.

  • Amalie Iuel, Line Kloster og Elisabeth Slettum løper 400 meter hekk i Kenya lørdag kl. 17.04 på VG+Sport.
  • Josefine Tomine Eriksen og Lakeri Ertzgaard løper 400 meter flatt lørdag kl. 15.35.

PS! Markus Rooth deltar ikke i Østerrike. Skotheim og Rooth skal gå trekamp (lengde, 110 meter hekk og spyd) på lag under Bislett Games 11. og 12. juni mot utenlandske lag.

Read Entire Article