Flere foreldre kollapset skrikende da de fikk dødsbudskapet. – Byen er lamslått, opplyser ordførerens pressetalsmann.

Publisert 10.06.2025 22:18 Sist oppdatert 6 minutter siden
– Mamma, mamma, jeg løper for livet mitt.
En anonym mor forteller til den østerrikske avisen 5min.at hva den overlevende datteren skrek over telefonen mens hun løp fra gjerningsmannen under skoleskytingen i Østerrike.
Faren til en 8.-klasseelev har til avisen puls24 sagt at sønnen hans så på mens tre av klassekameratene hans ble drept.
– Han ble redd og la se ned på bakken slik at gjerningsmannen skulle tro han var død, sa faren.

I sjokk
– Det er bekreftet at ti mennesker har mistet livet, men det er flere skadede som er innlagt på sykehuset. Vi håper på ingen flere døde.
Dette sier pressetalsmann for ordføreren i Graz, Georg Fuchs, til TV 2 tirsdag kveld.
Overlevende gråt i hverandres armer utenfor skolen der den tidligere eleven skjøt og drepte ti personer.
Bilder viser foreldre og slektninger i sorg og sjokk.
Ifølge flere østerrikske medier ble slektninger som kom til skolen innlosjert i en hall. Der kollapset flere foreldre skrikende da de fikk vite at barnet deres var blant ofrene.
– Hele byen er lamslått og dypt sjokkert. Det er vanskelig å finne de rette ordene for å beskrive denne hendelsen. Det eneste vi kan gjøre nå er å støtte lærere, elever og foreldrene, sier Georg Fuchs til TV 2.
– Det som skjedde i dag er blant de verste massedrapene i Østerrikes historie. De menneskene som ble berørt av hendelsen, har aldri opplevd noe lignende før, og det eneste vi får gjort er å vise støtte på medmenneskelig vis.
Han legger til at de berørte og hele byen kommer til å tenke på dette for resten av livet.

Stor uvisshet
Ifølge flere kilder har det vært kaotisk for pårørende å få vite om barnet, søsteren eller broren er blant de rammede.
En 18-åring sa til 5min.at at han fryktet for søsterens liv og at han ikke visste noe om tilstanden hennes.
– Søsteren min har visstnok blitt innlagt på sykehus, og jeg får ikke tak i henne. En elev i søsterens klasse fortalte meg at noen elever i klassen hennes har blitt skutt.
Fremover
Kriseteam har tatt hånd om lærere, foreldre og elever.
– Det er vanskelig å vite hvordan man skal håndtere en slik situasjon, men vi har et veldig godt system her i Steiermark, sier Fuchs.
Han opplyser at kriseteamet var raskt på plass i dag og mange psykologer har tatt kontakt og tilbyr å bistå gratis. Utover uka kommer det til å bli enda flere som kan bistå, forteller Fuchs.
I kveld klokken 21.00 var det mulig å tenne lys på hovedplassen i byen, slik at så mange som mulig kunne samles og snakke om det som skjedde.
– Det er slik at man ikke er alene med tankene.

– Ønsker du å si noe mer om det som skjedde?
– Det er vanskelig å finne de rette ordene. Alle lurer på hva som har fått denne mannen til å gjøre dette. Hva var det som foregikk i hodet hans? Men det kommer vi nok aldri til å begripe, forteller Fuchs.