- Ekstraordinær generalforsamling blant eierne av ski-VM
- Full ekstern gjennomgang av VM-underskuddet.
Det er de to tingene styret i Norges Skiforbund har vedtatt at de krever etter at ski-VM onsdag meldte om et betydelig underskudd.
Det bekrefter skipresident Tove Moe Dyrhaug til NRK mandag kveld.
– Jeg må si at vi er overrasket, triste og bekymret. 26. mars hadde vi styreleder og daglig leder i ski-VM på orientering i skistyret. Da var det et betydelig overskudd og ingen røde flagg, så dette kommer vi overraskende på, sier Dyrhaug til NRK.
Dette er første gang siden VM-underskuddet ble kjent onsdag kveld at hun stiller til et intervju, tidligere har hun kun uttalt seg skriftlig.
I intervjuet med NRK leser hun først opp vedtaket styret har gjort i dagens møte:
– Skistyret forventer at selskapet snarest mulig og senest innen den ekstraordinære generalforsamlingen eller innen neste eiermøte presenterer en fullstendig oversikt over selskapets økonomiske stilling, sier Dyrhaug.
Over 30 millioner i underskudd?
I morgen skal eierne av ski-VM møtes i Trondheim. Der skal de oppdateres på den økonomiske situasjonen og hva som skjer videre.
NRK erfarte tidligere i dag at Ski-VM har sendt brev til leverandører og bedt dem om å bli med på en såkalt frivillig gjeldssanering, som betyr at de som har utestående krav frivillig skal gå med på å si fra seg deler av kravet.
Mandag kveld erfarte både Adresseavisen og VG at underskuddet i VM går mot over 30 millioner kroner. NRK ar tidligere skrevet at underskuddet skal være minst 20 millioner. Det omtales som et slags «best case scenario». Det er uansett fortsatt stor usikkerhet knyttet til tallet ettersom VM-arrangøren fortsatt ikke har den fulle oversikten.
Moe Dyrhaug ønsker ikke å kommentere opplysningene til NRK mandag kveld.
– Vi har heller ikke noen tall. Vi leser jo også det i media, men vi har eiermøte i morgen, sier Dyrhaug.
Ikke diskutert konkrete tiltak
Mesterskapet var lenge rapportert å skulle gå rundt 20 millioner kroner i overskudd. Rett før VM ble denne prognosen endret til 15 millioner kroner.
I skiforbundet har man lenge håpet at mesterskapet skal pynte på en allerede kritisk økonomisk situasjon. Det kommer ikke til å skje. Forbundet er både eier og kreditor i ski-VM. De har et lån utestående på åtte millioner kroner i tillegg til noen garantier opp mot kreditorer.
– Hvilke tiltak har dere diskutert i dag?
– Vi har laga prognoser rundt ulike ting i forkant av dette òg. Et VM-underskudd, det vil jo ramme oss. Vi har jo satt inn sparetiltak og vi har jo gjort gode grep for 2024 og 2025. Men vi må jo se konsekvensene utover det her. Én ting er at det ikke blir overskudd, men vi har jo òg lån. Så vi er jo en stor kreditor i VM-selskapet selv.
– Men konkret, hva har dere diskutert?
– I dag har vi ikke diskutert noe konkret, annet enn at vi må få tall og fakta på bordet. Og at vi, når vi kjenner situasjonen, så må vi gjøre konkrete tiltak.
– Hva er worst case scenario som dere sitter og ser på som en mulig konsekvens?
– Mulig konsekvens er jo selvfølgelig null i overskudd og at vi ikke får tilbake lånet. Det er jo worst case.
– Og hvilke tiltak må dere gjøre i en sånn situasjon?
– Nei, da må vi jo gjøre sparetiltak.
– Og hvilke tiltak er det?
– Det er ting som vi diskuterer og kommer tilbake til.
Publisert 02.06.2025, kl. 23.37 Oppdatert 02.06.2025, kl. 23.54