Ski-VM: Kommunen vil løse konflikt med 4,8 mill. kroner

4 days ago 7



Trondheim kommune åpner for å løse feiden med «Ski-VM Trondheim 2025» med å betale 4,8 millioner kroner.

Foto: Bjørn S. Delebekk / VG
  • Anders K. Christiansen, VG

    Anders K. Christiansen, VG

Publisert: 10.07.2025 10:29 | Oppdatert: 10.07.2025 10:49

Det ble bekreftet på et digitalt møte torsdag formiddag.

Forslaget skal nå stemmes over i kommunen kommende uke.

– Den viktigste grunnen til at jeg anbefaler løsningen er at et frivillig akkord vil tjene Trondheim kommune bedre enn ved en konkurs. Løsningen er den beste for innbyggerne og for øvrige kreditorer, sier finansbyråd Kjetil Reinskou (H).

Tirsdag denne uken avslørte VG hvordan den betente striden mellom Trondheim kommune og arrangørselskapet bak ski-VM i vinter var i ferd med å få en løsning.

Feiden har handlet om hvem som skal plukke opp ekstraregningen på flere titalls millioner kroner for såkalte provisorier under VM. Provisorier er midlertidige installasjoner som lystavler, mediesenter, tribuner og kafeer - for å nevne noe.

Årsakene til budsjettspreken ble ramset opp av finansbyråd Kjetil Reinskou (H) i Trondheim kommune tirsdag:

  • Mangelfull håndtering av avtaler og kontrakter
  • Sene bestillinger
  • Mangelfull kostnadskontroll
  • Manglende evne/vilje til å vurdere kost/nytte ved innkjøp
  • Mangelfull evne/vilje til å følge budsjett

– De to siste punktene er det som irriterer meg mest, sa Kjetil Reinskou i dag.

Totalt kostet ski-VM Trondheim kommune rundt 127 millioner kroner, ifølge finansbyråden.

Da er utbyggingen av Granåsen, til langt over én milliard kroner, holdt utenfor.

Kjetil Reinskou (H)

Finansbyråd i Trondheim

Lokale politikere kunne stille spørsmål på torsdagens møte. Der ble pengene til matselgere under VM et tema. Disse opplevde at pengene de skulle få, i stedet har gått til VM-selskapet. Årsaken var at selgerne var nødt til å bruke betalingsterminaler gjennom en leverandør som hadde avtale med VM-selskapet.

– Ut fra det man har på bordet, hvordan vil en mulig avtale slå ut for dem? Er det mange av dem som ikke får fullt oppgjør? spurte Elin Marie Andreassen (Frp).

– I forslaget ligger det at de første 40.000 får man betalt fullt ut. Utover det er det et oppgjør på cirka 60 prosent dividende i det forslaget som ligger der nå, svarte Reinskou.

Ski-VM styrer nå mot et underskudd på 37,8 millioner kroner viser ferske tall denne uken. Vel og merke dersom kreditorene går med på en frivillig løsning. Sier én nei, kan det gå mot konkurs.

Ski-VM i Trondheim eies av Norges Skiforbund (60 prosent), Sør-Trøndelag skikrets (30 prosent) og Trondheim kommune (10 prosent).

Skiforbundet har varslet nedbemanning og sparetiltak på 27 millioner kroner etter VM-smellen i vinter.

Read Entire Article