Storbritannias utenriksminister David Lammy reagerer sterkt på at to britiske parlamentsmedlemmer er pågrepet og nektet innreise i Israel.
Publisert: 06.04.2025 11:10
– Det er uakseptabelt, kontraproduktivt og dypt urovekkende at to britiske parlamentarikere som deltar i en parlamentarisk delegasjon til Israel, er blitt pågrepet og nektet innreise av israelske myndigheter, skriver Lammy i en uttalelse.
Israelske myndigheter hevder at de to planla å spre «antiisraelsk hat».
Sky News viser til en uttalelse fra det israelske innvandringsdepartementet, der det hevdes at de to ble nektet innreise fordi de er mistenkt for å ville «dokumentere sikkerhetsstyrkenes aktiviteter og spre antiisraelsk hat.»
Ifølge kanalen dreier det seg om Labour-representantene Yuan Yang og Abtisam Mohamed. Begge fløy til Israel fra Luton lørdag, melder Sky News.
Lammy har vært i kontakt med den israelske regjeringen om saken.
– Jeg har gjort det klart for mine kolleger i den israelske regjeringen at dette ikke er noen måte å behandle britiske parlamentsmedlemmer på, og vi har vært i kontakt med begge parlamentsmedlemmene i kveld for å tilby vår støtte, sier han.
– Den britiske regjeringens fokus er fortsatt å sikre en gjenopptakelse av våpenhvilen og forhandlinger for å stanse blodsutgytelsen, frigi gislene og avslutte konflikten i Gaza, legger Lammy til.