Sjekk tallene: Arbeiderpartiet med sjokk-comeback i Nordland

9 hours ago 3



Da kontrollørene fra a-krimsenteret i Nordland dukket opp, låste innehaver døra og forlot stedet. Under samme aksjon ble de nektet adgang hos nok en aktør. Nå anmeldes de to bedriftseiere for å ha unndratt seg kontroll.

– Fra tidligere har vi avdekket flere alvorlige forhold, man blir jo ikke mindre skeptisk til hva som foregår i kulissene, sier senterleder Kurt Kolvereid Jacobsen.

A-krimsenteret er et tverretatlig samarbeid mellom Skatteetaten, politiet, Arbeidstilsynet og Nav.

Senteret er lokalisert i Bodø og har siden 2017 jobbet med å avdekke og bekjempe arbeidslivskriminalitet i Nordland.

Det var i fjor at et serveringssted i indre-Salten ble kontrollert av a-krimsenteret i Nordland etter mistanke om bruk av ulovlig arbeidskraft. Kontrollen avdekket en rekke lovbrudd, deriblant svart arbeid og avlønning, manglende personalliste og etterlevelse av arbeidsmiljøloven.
Det ble også avdekket uforsvarlig innkvartering, der en utenlandsk ansatt bodde i tilknytning restauranten. .

Etter kontrollen ble det iverksatt en rekke reaksjoner mot den aktuelle virksomheten.

Nylig gjennomførte a-krimsenteret i Nordland en oppfølgingskontroll av den aktuelle virksomheten. Dette for å avklare om virksomheten hadde begynt å etterleve regelverket, men så langt kom de aldri.

– Da vi ankom, og varslet kontroll, satte innehaver nøkkelen i døra, slukket lyset, og forsvant ut bakveien, sier Jacobsen.

Flere av etatene på a-krimsenteret har nå levert inn anmeldelser, heter det i pressemeldinga.

– Det å hindre en offentlig tjenestemann i å gjøre jobben sin er et alvorlig lovbrudd, som kan medføre bøter eller fengsel. Vi ser svært alvorlig på at enkelte arbeidsgivere forsøker å unndra seg kontroll på denne måten. Heldigvis er ikke dette dagligdags, de fleste vi kontrollerer er samarbeidsvillige når vi dukker opp, understreker Jacobsen.

Read Entire Article