Silje (19) er 187 cm høy. Det gir henne en stor fordel

14 hours ago 3



Silje Elise Haukebøe (19) er 187 centimeter høy. Til daglig er hun lærling i Forsvaret og på fritiden er hun keeper på Medkila IL i Harstad.

Silje trives godt med å være høy, selv om det er utfordrende å finne lange nok bukser.

Som keeper er høyden en stor fordel – og gir ekstra god rekkevidde når hun skal stoppe motstandernes ball.

At høyden også gir mindre risiko for hjerteinfarkt synes 19-åringen er bra.

– Det er utrolig at man kommer på å forske på dette. Resultatene fra undersøkelsen er interessante, sier Silje.

To kvinner står på et gressområde (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Silje Elise Haukebøe (19) er 187 centimeter høy. Moren Mona Beate Haukebøe er 183. – Det er mange utfordringer med å være høy, så det er fint at det er noen fordeler også, sier Mona Beate Haukebøe.

Foto: Haukebøe / Silje Elise Haukebøe

Bygger på Tromsø-undersøkelsen

Den nye studien fra UIT, Norges arktiske universitet, er den første undersøkelsen på hjerteinfarkt og høyde i Norge i nyere tid.

Studien fra UiT bygger på data fra Tromsø-undersøkelsen, og inkluderer over 30.000 kvinner og menn fulgt i over 40 år.

2027 personer fikk hjerteinfarkt i denne perioden. Studien er en del av doktorgraden til Sondre Haakonson Arntsen.

Resultatet i UiT-studien stemmer med studier gjort i andre internasjonale studier, som den store og anerkjente samlestudien «The Emerging Risk Factors Collaboration» gjort i 2012.

Fotballlag i drakter

Silje er keeper på Medkila IL. Det er en stor fordel å være høy som keeper.

Foto: Medila IL / Medkila IL

Her samlet forskerne resultatene fra 121 ulike befolkningsundersøkelser over hele verden for å se på høyde og ulike typer for sykdom, blant annet hjerte- og karsykdom og kreft.

– De fant at 6 centimeter høyere høyde var forbundet med 7 prosent lavere risiko for koronar-hjertesykdom (det inkluderer hjerteinfarkt) blant menn. Det er det samme som vi fant i vår studie.

– Blant kvinner var 6 centimeter høyere høyde forbundet med 9 prosent lavere risiko. I vår Studie var 6 centimeter forbundet med 15 prosent lavere risiko, forteller Arntsen.

Ingen forskjell på tvers av utdanningsnivå

– Hvor høy er du selv?

– Jeg er omtrent like høy som gjennomsnittet av menn i studien. 179 cm og 180 på en god dag, sier Arntsen og ler.

I studien er snitthøyden for kvinner 165 og 178 cm for menn. Det er litt lavere enn landsgjennomsnittet.

  • I studien definerte de kvinner som var lavere enn 155 som lav, mens de over 175 cm ble regnet som høy.
  • Menn under 165 ble regnet som lav, og de over 185 definert som høy.

De så også på om det var forskjell på personer med og uten høy utdanning. Forskerne fant ingen sammenheng mellom høyde og hjerteinfarkt på tvers av ulike utdanningsnivåer.

En mann med brunt hår i half zip smiler foran et grønt landskap. Halvnært portrett.

Undersøkelsen er en del av doktorgraden til Sondre Haakonson Arntsen. Han er for øvrig selv gjennomsnittlig høy.

Foto: Oda Andrea Opheimsbakken / NRK

Fysisk forklaring

Men hvorfor er det ekstra gunstig for kvinner å være høy – for å unngå hjerteinfarkt?

Det handler trolig om at kvinner normalt har mindre kransårer, mindre hjerte og mindre blodårer.

Og også her har størrelsen noe å si – for høye personer har generelt større blodårer.

Høyt blodtrykk og for høyt kolesterol gir plakkdannelser i kransårene – og da er det en fordel med store blodårer.

– Hva skal de som er lave gjøre for å kompensere for ulempen med å være lav?

– Du har den høyden du har. Det som er viktig er å følge de generelle rådene om å spise sunt, være fysisk aktiv og ikke røyke, sier forskeren.

Men det er ikke alltid at det å være høy er en fordel.

– De som er høye har større risiko for å få hjerteflimmer, sier Arntsen.

For øvrig er den vanligste alderen for kvinner i Norge å få hjerteinnfart 76 år. Den vanligste alderen for menn er 67 år.

– Bra det er noen fordeler

I Harstad er Silje Elise Haukebøe den eneste høye i familien.

Moren Mona Beate Haukebøe er 183, og dermed høy til å være kvinne.

– Det er mange utfordringer med å være høy, så det er fint at det er noen fordeler også, sier Mona Beate Haukebøe og ler.

– Hva er andre fordeler med å være høy?

– Jeg når alt i de øverste hyllene, og på konserter har jeg grei oversikt.

Ulempen er blant annet å være mer utsatt for å få vondt i ryggen.

– Og så er det vanskelig å finne klær og liten plass til beina på offentlig transport.

Publisert 13.06.2026, kl. 18.04 Oppdatert 13.06.2026, kl. 18.24

Read Entire Article