Du kommer aldri til å se sølv-vinner Ragne Wiklund (25) gå med «Equinor» eller «Uno-X» på skøytedrakten sin.
Anders K. Christiansen, VG
Publisert: 09.02.2026 14:21 | Oppdatert: 09.02.2026 14:50
For på spørsmål hun kunne gått med sponsormerker for et fossilt drivstoffselskap, svarer Wiklund:
– Selv hvor stusselig det hadde stått til på sponsorsiden, så ville ikke det gått for min del.
Lørdag ettermiddag tok hun sølv på 3000 meter skøyter. Det var den første norsk medaljen på kvinnesiden i skøyter på 46 år. Etterpå, på den internasjonale pressekonferansen, snakket Wiklund blant annet om manglende økonomisk støtte.
Det gjør ikke at hun kommer til å ta imot oljepenger i fremtiden.
– På grunn av karbonavtrykket til disse selskapene?
– Ja. Det hadde krasjet med det jeg står for. Samtidig har jeg veldig stor forståelse med idrettsutøvere som gjør det, også i vinteridrett, for jeg vet hvor vanskelig det er å skaffe sponsorer. Det er jo veldig få som lever glamorøse liv, smiler Wiklund.
54 prosent av utøverne som mottar et stipend fra Olympiatoppen i sommeridretter, og 44 prosent i vinteridretter, lever under EUs fattigdomsgrense, viser tall fra 2023.
Ragne Wiklund er fersk europamester på både 1500- og 3000-meter, og har over tid gjort det meget skarpt i verdenscupen. Økonomien går derfor «rundt», sier hun til VG.
Sånn er det ikke for alle.
– Jeg forstår at det er vanskelig for mange å takke nei til slike sponsorer, erkjenner 25-åring.
Både Equinor og Uno-X har de siste årene spyttet inn flere titalls millioner kroner hver i norsk idrett. Internasjonal spytter saudiarabiske Aramco og franske TotalEnergies inn enda større summer, for å nevne noen.
– Det er en bekymring for fremtiden til vinter-OL som følge av temperaturøkninger. Hva tenker du om det?
– Jeg må være helt ærlig og si at dersom vi fortsetter slik vi holder på nå, så er ikke det å arrangere vinter-OL det som bekymrer meg mest, sier hun.
Wiklund fortsetter:
— Selv om jeg mener at det er viktig å samle folk fra hele verden, slik vi gjør her i Milano, i en utrygg tid. Det er utrolig fint å se folk fra ulike nasjoner snakke sammen og hvordan dette er et samlingspunkt. Men det blir jo på mange måter en bagatell i den store sammenheng, da.
– OL er et enormt arrangement, som neppe vil bli karbonnøytralt noen gang. Er ikke både du og jeg med på å legitimere det ved å være her? Karbonavtrykket er trolig stort?
– Det er det nok. Samtidig synes jeg at arrangøren er veldig miljøbevisste. Vi ser blant annet hvordan anleggene i hele OL er spredt over Nord-Italia, slik at de kan gjenbruke det man allerede har bygd. Jeg har bare vært i ett OL tidligere, i Beijing, og mener at man er mye mer «nede på jorda» her.
Hva synes du om valget til Ragne Wiklund?
Kjempebra! Dette viser karakter.
Beklager, dette synes jeg er naivt
Vrient, jeg vet ikke
Neste medaljesjanse for Ragne Wiklund, er 5000-meteren kommende torsdag. 25-åringen fra Oslo fikk en solid dose ros da VG møtte landslagssjef Bjarne Rykkje og landslagstrener Jonas Bekken i korridorene i skøytehallen i Milano lørdag kveld.
– Hun bretter opp ermene, gir det en skikkelig sjanse og går deretter et fantastisk bra skøyteløp, oppsummerer Bekken.
Da hadde VG allerede pratet med Wiklund selv. Også hun var fornøyd med det løpet hun hadde levert.
– Hva sier dette om fortsettelsen i OL?
– Det er jo en fin start. Nå kan jeg senke skuldrene litt og forsøke å nyte hele mesterskapsopplevelsen. Jeg har på en måte ikke turt å gjøre for mye før 3000-meteren, men nå
kan jeg senke skuldrene litt og oppdage byen litt, ler sølvvinneren.
Hun var storfornøyd etter sin første OL-medalje, selv om det ikke ble gull:
– Jeg føler egentlig bare at jeg gjorde akkurat det jeg skulle. Så jeg er veldig fornøyd med det at jeg klarte å holde hodet kaldt.

3 days ago
3





English (US)