Sanna Marin i ny bok: Mistet synet på ett øye under stress

3 hours ago 1



Trykket var til tider så stort at hun ikke kunne se klart, forteller Finlands tidligere statsminister Sanna Marin i boken.

20. juni 2023 leverte Sanna Marin sin avskjedssøknad. Noen måneder senere forlot hun finsk politikk. Foto: Jussi Nukari, Lehtikuva / Reuters / NTB
  • Ingeborg Moe

Publisert: 04.11.2025 17:44

Kortversjonen

Sanna Marin (39) skapte sensasjon da hun ble finsk statsminister i en alder av 34 år. Den gang var hun verdens yngste regjeringssjef. Alle partilederne i regjeringskoalisjonen var kvinner, de fleste unge. Det var en sterk kontrast til bildet folk hadde av finske politikere.

Den nye finske regjeringen som ble dannet i 2019 vakte oppsikt over hele verden. Ikke bare var regjeringssjefen verdens yngste. De øvrige partilederne i regjeringen var også kvinner. Foto: Vesa Moilanen, Lehtikuva / Reuters / NTB

Hun ledet landet gjennom to store kriser. I en ny bok forteller hun både om disse og sine personlige kriser da hun var regjeringssjef. Boken hennes, «Med mod att ledet» (Bazar forlag), kommer ut på finsk og svensk denne uken.

Sanna Marin forlot finsk politikk i 2023 etter at de rødgrønne partiene tapte makten. Hun takket ja til å jobbe for Tony Blair-instituttet og forlot riksdagen. Det fikk ikke bare positiv mottagelse i hjemlandet.

Sanna Marin jobber nå som strategisk rådgiver for Tony Blairs institutt. Nå gir hun ut bok. Foto: Bazar Förlag

Hun er opptatt av at man skal kunne ha et liv ved siden av toppolitikken. Hun frykter at hvis man ikke klarer det, er det mange som ikke vil engasjere seg i politikken.

– Noe jeg har lært den harde veien, er at samfunnet sliter med å akseptere at politikere også er mennesker, skriver hun. (vår oversettelse)

– Hjernen holdt på å briste

Hun kommer med kritikk av mediene og skriver at hun ble utsatt for spørsmål som var så «absurde» at det føltes som om «hjernen skulle briste». Hun sier hun fikk mange spørsmål om kjønn, alder og foreldreskap.

Hun ble paff da hun fikk spørsmål fra en journalist om hvorfor hun møtte New Zealands daværende statsminister Jacinda Ardern. Var det fordi de to var på omtrent samme alder og hadde mye til felles? Årsaken til møtet var at de begge var statsministre, svarte hun.

Eller da hun fikk spørsmål om hvorfor hun hadde drukket nettopp corona-øl da hun var på bar under korona-pandemien.

Sanna Marin ble statsminister i 2019. Noen måneder etter kom pandemien. Hun beskriver pandemien som den aller vanskeligste utfordringen. Årsaken var den store usikkerheten om hva de sto overfor, og den ekstreme arbeidsbelastningen.

Statsminister Sanna Marin i Brussel i oktober 2021. Pandemien var blant sakene som sto på dagsordenen. Foto: Johanna Geron, AP / NTB

Påkjenningen fikk etter hvert kroppslige symptomer. Først en nervøs rykning i øyet, så heshet. Hun gikk ned i vekt. Det verste var at hun i stressede situasjoner plutselig mistet synet slik at alt ble uklart.

– Det satt i en hel dag, og jeg kunne hverken lese eller skille andres ansiktsuttrykk, skriver hun.

Hun skriver at hun fortsatt tror at hun har noen psykiske mén fra den tiden.

Tok Finland inn i Nato

Den andre store krisen var krigen i Ukraina. Hun var med på å ta Finland inn i Nato. Det var også en krevende prosess. Hun forteller at hun hadde begynt å tenke på Nato-medlemskap alt før krigen brøt ut i Ukraina.

Men da med et perspektiv på fem-ti år. I stedet tok det noen måneder.

Et kapittel om skandaler

Hun vier et helt kapittel til det hun kaller «skandaler».

I 2023 begynte en video å sirkulere i sosiale medier. Den viste en dansende Sanna Marin på en privat fest. Da hun fikk vite om videoen, forsto hun at det ville bli bråk.

Hun var ute på reise i Finland og beskriver en scene der hun og noen av hennes nærmeste rådgivere gikk inn i en bil med sotete vinduer for å finne ut hvordan de skulle håndtere det. Intetanende journalister var bare noen meter unna. Hun sier at det var som hentet ut av en film.

Det var spekulasjoner om at det var brukt narkotika. Til slutt tilbød Sanna Marin seg å ta narkotest. Den var negativ.

Senere dukket det også opp bilder av to kvinner som klinte på en fest i statsministerboligen.

Sanna Marin var preget da hun skulle snakke om hvor tungt det var da videoen fra en privat fest ble lekket i sosiale medier. Foto: LEHTIKUVA, Reuters / NTB

Sanna Marin mener hun ble utsatt for «moralpanikk» og sexismesexismeKjønnsdiskriminering i finsk presse.

– Min store politiske forbrytelse, innså vi, var at jeg hverken så ut som eller oppførte meg slik en statsminister forventes å gjøre på den filmen.

Sammenligner med «Borgen»

Sanna Marin var sosialdemokratisk statsminister og kom fra arbeiderklassen. Moren ble alene med henne tidlig. Faren var alkoholisert og fraværende. Senere fikk moren kvinnelig partner. Hun vokste opp i en regnbuefamilie.

Mens hun var statsminister, giftet hun seg med ungdomskjæresten Markus Räikkonen. De har en datter. Tross et langt forhold ble ekteskapet kort. I boken trekker hun linjer til den fiktive danske statsminister Birgitte Nyborg i TV-serien Borgen, som også ble skilt.

Sanna Marin og Markus Räikkonen hadde vært sammen siden de var 18 år da de giftet seg i statsministerboligen i 2020. I 2023 tok de ut skilsmisse. Foto: Instagram Sanna Marin

Hun skriver at båndene mellom henne og mannen ble svakere og svakere fordi hun jobbet så mye. Den daglige samtalen opphørte.

– Vi bodde under samme tak, men det kjentes som vi bare gikk forbi hverandre uten å stoppe.

Sanna Marin skriver at da hun og Räikkonen så på «Borgen» i sin tid, kunne ingen av dem forstå hvordan de kunne ofre forholdet for hennes karrieres skyld. Men så ble de selv skilt.

– Det er ikke bevisst. Det er bare livet.

Read Entire Article