Samuelsen-dobbel sikret seieren

2 days ago 11



To straffespark holdt til tre poeng i Fjæra.

Foto: Therese Alice Sanne
  • Petter Rasmus

    Petter Rasmus

Publisert: 31.05.2025 17:56

Ranheim - Aafk: 2–1

Aki Samuelsen er mannen bak flest målpoeng i en litt trå sesongstart for Ranheim. Mot Aafk sikret færøyingen trepoengeren med to sikre straffespark.

Foto: Therese Alice Sanne

Tidlig kalddusj

Det startet tungt, og med en dose «junior-fotball» fra Ranheim hjemme mot Kjetil Rekdals Aafk.

Et utspark fra keeper, og en flikk på hodet frem til spiss Paul Ngongo Iversen var alt Aalesund trengte for å ta ledelsen mot Ranheim. Fra midt på Ranheims banehalvdel parkerte Iversen midtstopper Philip Slørdahl med ballen i beina, og satte ballen rolig i lengste til ledelse 1–0 for Aafk etter knappe sju minutters spill.

En real kalddusj for et Ranheim-lag, som foran møtet med Aafk, kun sto med én seier på fire forsøk på hjemmebane så langt denne sesongen.

Alle i fjæra trodde Ranheim utlignet på corner etter knappe tjue minutter, men Erik Tønne stod i offside inne i feltet da Jonas Pereira headet i mål. Dermed ingen scoring.

Scoring på straffe

Ranheim forsatte å skape halvsjanser den første halve timen, spesielt på høyresiden, men presisjonen på siste tredjedel var for dårlig til at det ble virkelig farlig.

Etter drøye halvtimen skulle utligningen komme. Igjen etter et initiativ på høyresiden. Høyrekant Vetle Wenaas kom på et av sine mange raid inne i feltet, og ble klart lagt i bakken. Straffespark. Et straffespark som Aki Samuelsen banket sikkert inn til 1–1 fra krittmerket.

Burde ledet halvveis

Knappe fire minutter før pause, fikk leiesoldat Leander Alvheim en gedigen mulighet til å sende Ranheim i ledelsen. Angrepet startet med at Jonas Pereira brøt en pasning i Aafk-angrepet og dundret fremover. Backen overlot ballen til Vetle Wenaas, som prikket Alvheim inne foran mål. Men fra seks meter headet spissen like utenfor.

Det ble etter hvert en meget jevn fotballkamp i Fjæra, en kamp som kunne bikke begge veier. Følelsen av «første målet vinner» bare steg utover i omgangen. Men de store sjansene uteble. For begge lag.

Aafks Håkon Hammers avslutning like utenfor fra distanse var egentlig det nærmeste en målsjanse den første halvtimen etter pause. For noen av lagene.

Etter knappe timen, måtte Vetle Wenaas forlate banen med skade. Inn kom Lucas Kolstad, som overtok plassen sentralt på midten. Foto: Therese Alice Sanne

Flere muligheter til å avgjøre

Med ti minutter igjen, tok kampen igjen litt fyr. Og det for Ranheim.

Først fikk Oliver Holden en gyllen mulighet til å sikre alle tre poengene for Ranheim. En strøken pasning fra Samuelsen satte midtbanetalentet i en meget god posisjon, men avslutnigen fra sju-åtte meter gikk like utenfor den lengste stolpen.

skulle innbytter Bendik Bye ha avgjort matchen. En strålende enkeltmannsprestasjon og påfølgende pasning fra Mikael Tørseth Johnsen sendte Bye alene gjennom med Aafks gamle landslagskeeper Sten Grytebust. Men veteranen i buret fikk lagt igjen venstrefoten på Byes avslutning.

Avgjørelsen

To minutter før full tid kom avgjørelsen. Etter en gigantisk tabbe bakerst hos Aafk, ble Bendik Bye revet over ende inne i feltet. Igjen klink straffe for Ranheim. Og igjen Aki Samuelsen fra krittmerket. Færøyingen gjorde ingen feil, og banket straffesparket inn til 2–1 for Ranheim.

Her setter Aki Samuelsen inn 2–1. Foto: Therese Alice Sanne

Bendik Bye skulle også få muligheten til virkelig å sette spikeren i Aafk-kista. Men det aller siste touchet på en glimrende kontring ble akkurat litt for langt, og keeper Grytebust vant også den duellen mot Bye.

Read Entire Article