– Jeg håper ikke startlisten avgjør hvem som er på pallen, sier Norges trener Sjur Ole Svarstad før kvinnenes 10 km i langrenn torsdag.
Bjørn S. Delebekk (foto), VG
Publisert: 11.02.2026 22:39
Som vi så da Jens Lurås Oftebro gikk inn til gull i onsdagens kombinertrenn, var det skikkelig påskeforhold i OL-løypa i italienske Val di Fiemme.
– Jeg tror aldri jeg har gått i løsere forhold. Noen partier er det nesten ikke mulig å gå i, sier Torgny Mogren, svensken som vant VM-femmila her i 1991 og nå er ekspert for Radiosporten.
Mange fikk trøbbel i løssnøen onsdag:
1 av 6Foto: Bjørn S. Delebekk / VG
Det store spørsmålet er om arrangøren vil salte løypene til torsdagens 10 km med enkeltstart, for å få fastere forhold.
Utfordringen med å salte så tidlig i OL, er at det da kan bli det mye vanskeligere å lage gode løyper utover i lekene, som pågår helt til søndag 22. februar. Saltet gjør at snøen etter hvert kan bli veldig grov og dyp – og vanskelig å få samlet til en fast og fin løype.
– Begynner du å salte nå, med så mange konkurranser igjen, da blir det et helsike å få løypene til å holde sammen hele OL, sier Mogren.
Mens Oftebro fikk sitt OL-gull og den norske nasjonalsangen ble spilt av på stadion, sto en lang rekke med langrennsløpere klare for å få startet sin treningsøkt.
Den som sto lengst frem og ventet på at porten skulle gå opp var Frida Karlsson. Svensken som var fullstendig suveren på lørdagens 20 km med skibytte. Samme kvinne som vant 50 km i Trondheim-VM på lignende, absurde forhold.
– Blir det sånn her, er Frida om mulig enda større favoritt, sier norske Astrid Øyre Slind.
Trønderen håper snøen endrer seg til rennet.
– Det er kjedelig å gå renn når du ikke kan gå ordentlig. Det var enda verre på femmila i Trondheim, men det er ikke langt unna. Det er vanskelig å stå på ski, og man kan ikke bruke overkroppen, sier Slind.
VG huket tak i Teresa Stadlober fra Østerrike på vei ut i løypa.
– Løypa er allerede krevende, og med disse forholdene blir det ikke enklere. Hvis de salter løypa vet jeg ikke om snøen vil overleve til femmila siste helgen. Jeg synes det er viktigere at de salter til det løpet, sier Stadlober og ler.
– Hvem gagner løse forhold?
– Jeg tror favorittene er de som var på pallen fra 20 km med skibyttepallen fra 20 km med skibytteKarlsson vant suveren foran Ebba Andersson og Heidi Weng. . Frida gikk på et eget nivå, hun er den store favoritten igjen. Jessie Diggins, Karoline Simpson-Larsen og Astrid Øyre Slind også, svarer Stadlober.
Landslagstrener Sjur Ole Svarstad er spent på hva arrangøren velger. Kanskje vil de se an temperaturen natt til torsdag og tidlig på morgenen, før de bestemmer seg for om de salter eller ikke.
– Du skal jo vite hva du driver med når du salter og mesterskapet er så langt. Du kan ikke bruke det hver dag, for da ødelegger du snøen til slutt. Da blir det en vanskelig avveining, sier Svarstad.
Et annet poeng han er inne på er at startlisten kan bli utslagsgivende. For føret kan endre seg underveis, slik at det kan være fordel å ha tidlig eller sent startnummer.

1 hour ago
2





English (US)