Salg av stadion

20 hours ago 1



Åpent brev til ordfører Bernander.

Innsenderen er bekymret for et eventuelt salg av Sparebanken Norge Arena Kristiansand. Foto: Tor Erik Schrøder / NTB

Kjære ordfører.

Eiendomssjef Hans Christian Gram har på vegne av Sørlandshallen Eiendom AS dialog med det kommunen omtaler som amerikanske investorer (jeg antar at de mener Stein på Stein 1905 AS eller IK Start USA LLC og ikke noen av privatpersonene bak selskapene?), vedrørende salg av Sparebanken Norge Arena Kristiansand.

Konsekvensene av et eventuelt salg til amerikanske IK Start USA LLC (LLC), deres norske selskap Stein på Stein 1905 AS (SPS), eller til IK Start selv, gjør meg bekymret. Jeg vil her prøve å forklare hvorfor, uten å røpe detaljer fra den superhemmelige avtalen mellom Idrettsklubben og SPS.

Ameri­kanerne inn i Stein på Stein-styret

Salg direkte til IK Start USA LLC eller Stein på Stein 1905 AS

Ved salg direkte til LLC eller SPS vil det være uheldige konsekvenser for IK Start, det er også moralske problemstillinger rundt kommunens tidligere gaver til klubben.

Et slikt salg vil skape økt usikkerhet for IK Start, eksempelvis ved at stadionleie vil brukes som pressmiddel for å videreføre en dualmodell med IK Start USA LLC og Stein på Stein AS.

IK Start har allerede betalt et betydelig beløp til kommunen for arealene de leier og har leid, samt at tomten stadion ligger på i sin tid ble gitt fra kommunen til IK Start. At Rasmussengruppen allerede har utnyttet dette ved å kjøpe stadion-areal på billigsalg forkledd som en gave bør ikke skje igjen, og spesielt ikke til et utenlandsk selskap vi ikke kjenner eierne til.

Avslø­rer antall inves­torer. Derfor ville han bli med i grup­perin­gen.

Salg til IK Start

Men hva om det er IK Start selv som får kjøpe stadion?

Nei, også dette vil sette klubben i knipe når kontrakten går ut. Et salg direkte til IK Start muliggjort av amerikansk kapital vil slik jeg ser det øke verdien på Idrettsklubben vår og med det heve skilsmisseregningen når kontrakten utløper. Beløpet (hele verdiøkningen i klubben) som IK Start skal betale tilbake til LLC blir da trolig høyere enn kjøpesummen for stadion, når en tar med verdiøkningen som kommer med tiden.

Start-inves­toren bekref­ter: – Vi er inter­essert i å kjøpe stadion

Et salg direkte til IK Start eller LLC vil derfor binde klubben til den amerikanske masta i all overskuelig fremtid. IK Start som klubb vil da aldri være fri, og vil ikke kunne bygge opp egenkapital til bærekraftig drift alene.

På bakgrunn av dette har jeg noen konkrete spørsmål:

  • Har kommunen vurdert salg av Sparebanken Norge Arena Kristiansand?

  • Hvem anser kommunen som aktuelle kjøpere ved et eventuelt salg?

  • Vil kommunen ved salg legge til grunn at arenaen bør eies av IK Start, for å sikre klubbens langsiktige utvikling og lokale forankring?

  • Har kommunen vurdert hvordan ekstern kapital til kjøp av arenaen kan påvirke verdiutviklingen i IK Start, og hvilke konsekvenser dette kan få?

  • Er det moralsk rett å la et amerikansk LLC som vi ikke kjenner eiere til få høste frukter av kommunens gave til IK Start?

Etter mitt syn er den beste løsningen for IK Start, slik situasjonen er nå, en rettferdig leieavtale fra kommunen.

Ideelt sett burde betalt leie kunne trekkes fra en framtidig kjøpesum, dersom IK Start senere får mulighet til å kjøpe stadion med egne midler. Samtidig er det fristende å oppfordre til en kvelende høy leiesum så lenge IK Start står i dualmodell med disse ukjente eierne, om ikke annet enn for å gjøre det umulig for dem å bli værende i klubben vår.

Read Entire Article