Russisk kaptein kjørte inn i amerikansk olje

5 hours ago 2



Skipet som kjørte inn i Stena Immaculate, hadde russisk kaptein og mannskap.

 Dan Kitwood / AP / NTB
ETT DØGN ETTER: Røyken steg tirsdag fremdeles fra MV Solong etter kollisjonen med Stena Immaculate mandag. Foto: Dan Kitwood / AP / NTB

Publisert 12.03.2025 10:32 Sist oppdatert 4 minutter siden

Stena Immaculate lå ankret utenfor Hull i Storbritannia da skipet ble truffet av MV Solong mandag formiddag.

Vitner forteller om flere eksplosjoner. Begge skipene tok fyr. Én person tilhørende mannskapet på Solong er savnet og antas omkommet.

Pågrep kapteinen

Tirsdag ble kapteinen på Solong pågrepet av britisk politi. 

59-åringen sitter onsdag fremdeles i politiets varetekt. Han er mistenkt for grovt uaktsomt drap.

 Danny Lawson / Pa Photos / NTB
LEKKER OLJE: Stena Immaculate fikk hull i skroget under kollisjonen. Foto: Danny Lawson / Pa Photos / NTB

Onsdag opplyser skipets tyske eierselskap, Ernst Russ, at kapteinen er russisk og at mannskapet består av russere og filippinere. Det melder Reuters.

Den britiske avisen Telegraph melder at Solong ikke besto styringsrelaterte sikkerhetskontroller under en sjekk i Dublin i fjor.

Militærlast

Stena Immaculate fraktet flydrivstoff for det amerikanske militæret. Denne oljen lekker nå ut i Nordsjøen.

 Dan Kitwood / AP / NTB
TYSKEID: Solong seiler under portugisisk flagg, men er tyskeid. Foto: Dan Kitwood / AP / NTB

Britenes transportminister sier ifølge The Independent at et etterforskningsteam er på plass og i gang med å undersøke begge skipene og intervjue vitner.

Pågripelsen av kapteinen, er det politiet i Humberside som har gjort.

– Mannen som er arrestert, er fremdeles i varetekt mens undersøkelsene pågår og vi fortsetter å snakke med alle involverte for å etablere årsakene til hendelsen, sier politiinspektør Craig Nicholson.

Read Entire Article