DEBATT: Plan- og bygningsloven gir kommuner som Stavanger gode rammer for samarbeid om byutvikling. Manglende demokratiforståelse er årsaken til at steds- og byutviklingen skjer uten samarbeid om kvalitetene som innbyggerne etterspør.

En mengde opplevelser av dårlig by- og stedsutvikling og en strøm av argumenter fra våre folkevalgte bidrar til å svekke folks tro på demokratiet. Foto: Jarle Aasland
  • Christian Sømme

    Christian Sømme

    Medvirkningsombud (selvutnevnt)

Publisert: Publisert:

For mindre enn 20 minutter siden

I en gjestekommentar 3. mars 2025 etterspør Henrik Lundberg et tredje byutviklingssystem for å motvirke utenforskap og skape bedre utviklingsprosjekter med mange gode motiver. Det er et prisverdig initiativ som bør støttes helhjertet av alle.

Plan- og bygningsloven gir gode rammer for byutvikling. Den nye loven kom i 2008 etter fire offentlige utredninger og én lovproposisjon. For eksempel fremgår følgende av Planlovutvalgets andre utredning med lovforslag: Bedre kommunal og regional planlegging etter plan- og bygningsloven II

Les hele saken med abonnement