11 milliarder kroner fra Norges Ukraina-budsjett omdisponeres nå før jul, for å sikre landet raskere våpenleveranser, opplyser regjeringen.
Publisert: 21.11.2025 15:42 | Oppdatert: 21.11.2025 16:25
– Vi framskynder mulige anskaffelser av luftvern og artilleri. Det gjør vi fordi situasjonen i Ukraina er kritisk. De trenger jevnlige våpenleveranser, og dette kan bidra til å opprettholde tempoet, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) til Dagbladet.
Helt konkret er planen å raskt kjøpe militært materiell fra allierte land som USA, Storbritannia og Tyskland for 10,9 milliarder kroner, fordi utbetalinger direkte til ukrainsk industri har tatt lengre tid enn ventet.
Det skyldes blant annet behov for kontrollmekanismer for å sikre at pengene går til det de skal.
Noe av det Ukraina etterspør mest
De foreslåtte endringene innebærer omdisponering av om lag 10,9 milliarder kroner fra støtte til ukrainsk industri til bidrag gjennom internasjonale finansieringsmekanismer, skriver UD i en pressemelding fredag ettermiddag.
– Dette kan for eksempel være initiativ for anskaffelser av ammunisjon og materiell gjennom Nato og nære allierte som USA, Storbritannia, Tyskland, Danmark og Tsjekkia. Slik støtte er noe av det Ukraina etterspør aller mest, står det videre.
Ambisjonen er å få dette til før jul, ifølge forsvarsministeren.
– Vi vet at kapasiteten til levering er ganske god, og vi er i dialog om å få det til så raskt som mulig, sier Sandvik til Dagbladet.
Endrer ikke Nansen-programmet
Stortinget vedtok i april en økning av den militære støtten til Ukraina på 50 milliarder kroner, slik at den samlede militære støtten i år utgjør 72,5 milliarder kroner.
Pengene går til kjøp direkte fra ukrainsk industri og fra allierte land gjennom internasjonale finansieringsmekanismer. Endringene vil ikke bety at Norges bidrag gjennom Nansen-programmet øker.
Ukraina er på knærne økonomisk på grunn av den russiske invasjonen og risikerer å gå helt tom for penger på nyåret. Krigen har snart vart i fire år.
EU-kommisjonen har regnet på Ukrainas behov og kommet til at landet trenger minst 70 milliarder euro til neste år, 52 milliarder av dette til forsvar.

1 week ago
9











English (US)