Putin vil ikke tillate russisk resesjon

3 hours ago 2



President Vladimir Putin sier han er klar over advarsler om stagnering og tilbakegang i den russiske økonomien. Det kommer han ikke til å tillate.

 Vjatsjeslav Viktorov / Roscongress Foundation via AP / NTB
Vladimir Putin vil ikke la den russiske økonomien gå tilbake. Foto: Vjatsjeslav Viktorov / Roscongress Foundation via AP / NTB Foto: Vyacheslav Viktorov / AP / NTB

Publisert 20.06.2025 15:50 Sist oppdatert 5 minutter siden

Det sa presidenten da han talte til St. Petersburgs økonomiske forum fredag.

– Enkelte spesialister og eksperter peker på risikoen for stagnasjon og til og med resesjon. Dette må ikke skje under noen omstendigheter, sa Putin.

Uttalelsen kommer etter at Russlands økonomiminister Maksim Resjetnikov torsdag kom med advarselen om at den russiske økonomien står på randen av resesjon.

Den russiske krigsøkonomien har gitt sterk økonomisk vekst de siste to årene, men økonomer har advart om at vekst drevet av investeringer i forsvarsindustrien ikke er bærekraftig i lengden.

Russlands sentralbank har satt styringsrenten til svimlende 21 prosent. Til det økonomiske forumet ba Resjetnikov om «litt kjærlighet for økonomien», og siktet til renten.

Read Entire Article