Putin strammer det digitale grepet i Russland

2 days ago 8



Internett og mobilnett utsettes for tung sensur og overvåking.

 Alexander Zemlianichenko / AP / NTB
INTER-NJET: Russere opplever at det digitale grepet strammes, med apper som blokkeres av myndighetene. Foto: Alexander Zemlianichenko / AP / NTB

Publisert 23.03.2026 00:00

I løpet av den siste uken har mobilnettet vært helt nede hver dag i deler av Moskva, St. Petersburg og andre storbyer, melder Reuters.

Internett utsettes for tung sensur i Russland, noe som fører til at innbyggere i Moskva må ty til alternative kommunikasjonsmidler som walkie talkier.

Salget av fysiske kart og personsøkere skyter i været, ifølge Moskva24.

I mars økte salget av veikart med 170 prosent og sammenleggbare kart med 70 prosent, melder den russiske TV-kanalen.

Etter flere tilfeller der mobilnettet har forsvunnet i Moskva og andre russiske byer, har en russisk folkevalgt foreslått å gjenopplive telefonkioskene, skriver Moskva24.

 Ramil Sitdikov / Reuters / NTB

Foto: Ramil Sitdikov / Reuters / NTB

 Ramil Sitdikov / Reuters / NTB

Foto: Ramil Sitdikov / Reuters / NTB

 Ramil Sitdikov / Reuters / NTB

Foto: Ramil Sitdikov / Reuters / NTB

Struper VPN

Nye lover har gjort det mulig for sikkerhetstjenesten FSB å kreve at internettleverandører bremser eller skrur av tilgangen dersom den ber om det, ifølge nyhetsbyrået Reuters.

Ifølge kritikere og menneskerettighetsaktivister handler dette om å øke kontrollen og overvåkingen av internett i Russland og hindre kritikk i forbindelse med krigen i Ukraina.

De siste årene har VPN-tjenester vært sterkt etterspurt i Russland, for å unngå sensur og blokkering, men nå advares russere om farene ved bruk av VPN-tjenester, ifølge TV-kanalen Moskva24.

FSB kaller meldingstjenesten Telegram en trussel mot landets sikkerhet, og det russiske medietilsynet Roskomnadzor anklager Telegram for å bryte russisk lov.

Ifølge en folkevalgt i Statsdumaen kan trafikken på Telegram Messenger overvåkes selv om man bruker VPN-tjenester. 

– Hvis noen tror at alle bare kan laste ned et VPN og fortsette å bruke messenger, har jeg dårlige nyheter. Ingen vil fungere. Bare lovlige VPN-tjenester vil forbli, sier nestleder Andrej Svintsov i Statsdumaens komité for informasjonspolitikk til nyhetsbyrået NSN.

 KIRILL KUDRYAVTSEV / AFP / NTB
SENSUR: Russiske myndigheter vil at befolkningen skal gå over fra appen Telegram til Max. Foto: KIRILL KUDRYAVTSEV / AFP / NTB

Blokkerer apper

Over hele Russland opplevde brukere problemer når de skulle bruke Telegram sist helg, skriver The Moscow Times.

Avisen skriver at appen har rundt 90 millioner brukere i Russland, og at Kreml lenge har ønsket å blokkere meldingstjenesten.

Meldingstjenesten brukes også av russiske styrker ved frontlinjene i Ukraina. Nå frykter soldatene hvordan en blokkering av Telegram vil påvirke det russiske militære sambandet.

– Dette vil være som å skyte hele den russiske hæren i hodet, sier den russiske soldaten «Anton» som Politico har intervjuet.

Russiske myndigheter vil tvinge folk til å bruke den nye statsstøttede meldingstjenesten Max, og isolere landets internett fra resten av verden.

I februar bekreftet Russland at de blokkerte Whatsapp, noe som ifølge meldingstjenesten påvirket 100 millioner mennesker i Russland. 

01:19

Hva gjorde denne russeren i Norge?

– Alle frakoblinger og kommunikasjonsbegrensninger foretas i tråd med gjeldende lovgiving. Alt er knyttet til behovet for å opprettholde sikkerheten, sa Kremls talsperson Dmitrij Peskov.

I desember bekreftet det russiske medietilsynet at Russland hadde blokkert bildeappen Snapchat og innført restriksjoner for bruk av FaceTime.

Det statlige nyhetsbyrået RIA skrev at Snapchat ifølge myndighetene fungerte som «en plattform for å organisere og gjennomføre terroristaktiviteter og rekruttere terrorister,» mens Apple-eide  FaceTime, ble benyttet «for å organisere og utføre terrorhandlinger» på russisk territorium.

Read Entire Article