Putin sier han er klar for samtaler med Ukraina

5 hours ago 4



Onsdag skal ledere fra USA, Ukraina og europeiske land møtes i London for å diskutere mulige fredsløsninger. Russland er ikke til stede, selv om president Vladimir Putin sier har er klar for tosidige samtaler med Ukraina.

Det kom som en overraskelse da Putin mandag kveld sa at russiske myndigheter alltid ser positivt på forslag om en våpenhvile.

– Vi håper at representanter for regimet i Kyiv vil behandle dette på samme måte, sa den russiske presidenten til statlige medier.

Putin snakket først og fremst om den 30 timer lange våpenhvilen som russerne sa at de ville innføre i påsken, men som begge sider anklaget hverandre for å ha brutt svært mange ganger.

Men den russiske presidenten sa også at han er villig til å vurdere et forslag fra ukrainsk side om å slutte å angripe sivile mål.

Direkte kontakt?

Uttalelsene fra Putin var ikke tindrende klare, men hans talsperson har kommet med en presisering.

– Da presidenten sa at det er mulig å diskutere en stans i angrep mot sivile mål, inkludert tosidige, så mente presidenten forhandlinger og diskusjoner med den ukrainske siden, sa Dmitrij Peskov til nyhetsbyrået Interfax.

Dette er første gang det har blitt snakket om muligheten for direkte samtaler mellom Russland og Ukraina siden starten av angrepskrigen for vel tre år siden.

De forhandlingene brøt sammen etter kort tid, og siden skal det ikke ha vært direkte kontakt.

Men fra Kremls understrekes det at det ikke foreligger konkrete planer om samtaler med Ukraina. Russerne sier det er mye som må avklares før man evt. kommer så langt.

Portrett President Volodymyr Zelenskyj på besøk i Finland

Det blir neppe noe møte ansikt til ansikt mellom Putin og Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj med det første.

Foto: AFP

USA presser på

Utspillet fra russisk side kommer kort tid etter at president Donald Trump truet med å forlate fredssamtalene i løpet av kort tid hvis partene ikke viser konkret vilje til å oppnå resultater.

For Putin er det svært viktig at Trump har endret USAs forhold til Russland dramatisk i løpet av den korte tiden han har sittet med makten.

Russland har vært svært isolert i internasjonal politikk etter at landet startet krigen mot Ukraina.

Nå forhandles det om å gjenopprette de diplomatiske forbindelsene, utvikle forretningsforbindelser og få i gang direkte flyvninger mellom de to landene.

Fra russisk side håper man også at mange av de vestlige sanksjonene etter hvert skal fjernes.

Russiske myndigheter har mye å tape, og det er trolig bakgrunnen for at Putin nå snakker om muligheten for tosidige forhandlinger.

et par menn som håndhilser

USAs spesialutsending Steve Witkoff møtte Russlands president Vladimir Putin i St. Petersburg 11. april.

Foto: Gavriil Grigorov / AP / NTB

Hva vil Russland gi i forhandlinger?

President Putin snakket mandag med sin sørafrikanske kollega, blant annet om krigen i Ukraina.

Da understreket han som han pleier å gjøre, at de grunnleggende årsakene til konflikten må løses.

På russisk side betyr det at Ukraina må bli nøytralt, altså ikke medlem av Nato.

Russland krever også å få beholde de fire fylkene som de delvis har okkupert i Øst-Ukraina.

Dessuten forlanger de at den ukrainske hæren må reduseres kraftig.

Det har ikke kommet noen signaler fra russiske myndigheter om at de er villige til å gi etter på noen av disse områdene.

Selv om den russiske framgangen på slagmarken er beskjeden, sier Putin gjentatte ganger at det er russerne som nå har initiativet.

Det virker som om den russiske lederen mener at han kan forhandle ut fra en sterk posisjon, og at han ikke er innstilt på å gi særlig mye i eventuelle samtaler.

Det er også verd å merke seg at Russland ikke gikk med på den månedslange våpenhvilen som USA og Ukraina ønsket seg.

Det er neppe grunn til å være særlig optimistisk.

Publisert 22.04.2025, kl. 22.21

Read Entire Article