Politiet: Mistenkt Sydney-angriper siktet for 59 lovbrudd, inkludert terror

8 hours ago 2



En mann som er mistenkt for å ha gjennomført terrorangrepet mot en jødisk feiring på Bondi Beach, er siktet for 59 lovbrudd, inkludert terror.

 XNaveed Akram ble undersøkt av den australske etterretningstjenesten i 2019. Foto: X
Oppdatert onsdag 17. desember kl. 06:46

Den ene av de to mennene, 50 år gamle Sajid Akram, ble skutt og drept av politi på stedet.

Hans 24 år gamle sønn Naveed ble kritisk skadet, men våknet tirsdag fra koma. Onsdag ble han formelt siktet. Han er siktet for 59 lovbrudd, inkludert terror, opplyser politiet, ifølge nyhetsbyrået Reuters.

Onsdag regner etterforskere med å kunne avhøre 24-åringen for første gang.

– Han blir formelt siktet, hvis han allerede ikke er det, og jeg regner med at det kommer til å skje innen de neste timene, sa Albanese i et podkast-intervju onsdag morgen.

De to mennene er mistenkt for å ha utført Australias verste masseskyting på tre tiår.

Det var søndag kveld at de åpnet ild mot en hanukka-feiring på Bondi Beach i Sydney.

15 personer ble drept, blant dem en rabbiner, en ti år gammel jente og en 87 år gammel mann som hadde overlevd holocaust. Tirsdag var fortsatt 25 andre innlagt på sykehus med skader, blant dem flere i kritisk tilstand.

Myndighetene sa tidligere i uken at 50-åringen og hans sønn utførte et målrettet, antisemittisk angrep, og politiet har omtalt det som et terrorangrep.

– Det ser ut til at dette var motivert av IS-ideologi, sa Albanese da han kommenterte angrepet tirsdag.

 Mark Baker / AP / NTBOnsdag var sørgende samlet i begravelsen for rabbiner Eli Schlanger. Foto: Mark Baker / AP / NTB

Onsdag ble det første offeret for angrepet, rabbiner Eli Schlanger, gravlagt.

Samme dag skulle 43 år gamle Ahmed al-Ahmed, en mann som overfalt og avvæpnet en av angriperne, opereres for skuddskader.

 Albaneses kontor / AP / NTBAustralias statsminister Anthony Albanese møtte tirsdag Ahmed al-Ahmed, som ble såret i skyteangrepet. Ahmed overfalt og avvæpnet en av de to angriperne. Foto: Albaneses kontor / AP / NTB

Han blir omtalt som en helt av både Albanese og folk på sosiale medier. Ahmed har bakgrunn fra Idlib i Syria og dro til Australia for snart 20 år siden.

Read Entire Article