Politiet: Har gjennomført prejudisielle undersøkelser av Millehaugen

4 hours ago 6



 Politiet Stig Millehaugen avbildet i forbindelse med at han uteble fra permisjon fra fengselet sommeren 2022. Foto: Politiet

Politiet har satt i gang vurderinger om drapssiktede Stig Millehaugen er strafferettslig tilregnelig eller ikke.

Mandag 5. mai kl. 18:51

Det bekrefter politiadvokat Christian Hatlo til VG.

– Det er rutinemessig i så alvorlige saker, sier han.

Bilde av Christian HatloChristian Hatlo

Politiadvokat

Politiadvokaten ønsker ikke å kommentere undersøkelsene ytterligere.

En prejudisiell observasjon er en rettslig undersøkelse eller observasjon utført av en sakkyndig.

Dersom det er tvil om tilregnelighet, vil den sakkyndige anbefale en fullstendig observasjon. Dersom det ikke er mistanke om tilregnelighet, vil den sakkyndige anbefale å ikke gå videre med dette.

Millehaugens forsvarer Morten Furuholmen sier at han ikke har noen kommentar til opplysningene.

Bilde av Morten FuruholmenMorten Furuholmen

Forsvarer

«Norges farligste mann»

Det var sent om kvelden skjærtorsdag at Nokas-raneren Metkel Betew ble funnet drept i en skog på Oppsal i Oslo.

Tre dager senere ble forvaringsdømte Stig Millehaugen, som har fått stempelet som «Norges farligste mann», pågrepet og siktet for drap eller medvirkning til drap.

Han nekter for å ha noe med drapet å gjøre.

 Vidar Ruud / NTBMetkel Betew ble drept i påsken. Dette bildet er fra 2017. Foto: Vidar Ruud / NTB

Millehaugen har sittet fengslet i over 36 år, blant annet for to drap, drapsforsøk og en rekke brutale ran.

Høsten 2022 sendte Millehaugen inn en begjæring om prøveløslatelse. Det skjedde kun få måneder etter at han uteble fra permisjon fra fengselet i Trondheim, og ble pågrepet én uke senere i Østmarka i Oslo.

Les også: Slik ble Stig Millehaugen «Norges farligste»

Forut for tingrettsbehandlingen av prøveløslatelsen, ble spesialist i psykiatri, Torgeir Husby, og psykologspesialist Atle Austad oppnevnt som sakkyndige.

 Ole Berg-Rusten / NTBAtle Austad og Torgeir Husby avbildet i Oslo tingrett i forbindelse med rettsbehandlingen av Stig Millehaugens begjæring om prøveløslatelse. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

«Ikke lenger preget av identitet som kriminell»

I sin rettspsykiatriske erklæring konkluderte de med at Millehaugen fremdeles hadde en forhøyet risiko for voldskriminalitet, men at denne risikoen samtidig ble vurdert som betydelig redusert de siste årene.

Av den grunn mente de sakkyndige at Millehaugen så raskt som mulig blir overført til anstalt med lavere sikkerhetsnivå, ifølge dommen.

Oslo tingrett gikk inn for å prøveløslate Millehaugen, men påtalemyndigheten anket. I starten av 2024 kom saken opp i lagmannsretten.

 Hallgeir Vågenes / VGMetkel Betew ble funnet drept i denne skogen ved Godlia på Oppsal. Foto: Hallgeir Vågenes / VG

Der ble Husby og Austad oppnevnt på nytt. De sto ved vurderingene og konklusjonen i den første erklæringen. De konkluderte også med at Millehaugen ikke lenger tilfredsstiller kriterier for dyssosial personlighetsforstyrrelse, som han tidligere var diagnostisert med.

I lagmannsrettsdommen er det flere utdrag fra den rettspsykiatriske erklæringen, blant annet:

«Han er ikke lenger preget av identitet som kriminell, han forholder seg til egne
emosjoner langt mer enn tidligere og andres emosjoner (empati) mye mer enn
tidligere, og han synes å ha vesentlig større innsikt i seg selv».

«Han tar selv ansvar for sine kriminelle handlinger uten å bagatellisere eller bortforklare, han viser større innsikt i de faktorer som har hatt betydning for hans utvikling av kriminalitet i ungdomstiden, og de faktorer som har opprettholdt hans kriminalitet senere».

VG har vært i kontakt med Torgeir Husby, som ikke ønsker å kommentere. Atle Austad har ikke besvart VGs henvendelser.

Tips oss

Har du tips til denne saken?

Send oss informasjon, bilder eller video

Tips oss

Read Entire Article