Polen forhandler med Ukraina om å overføre russiskbygde MiG-29 kampfly i bytte med tilgang til ukrainsk droneteknologi, opplyser den polske forsvarsministeren.
Publisert: 10.12.2025 10:25
I et intervju med polsk radio sa forsvarsminister Wladyslaw Kosiniak-Kamysz at MiG-29 ikke lenger vil bli brukt av det polske flyvåpenet da de mangler service og vedlikehold.
– Vi forhandler med ukrainske myndigheter om å overføre disse kampflyene samtidig som vi får teknologioverføring til Polen. Solidariteten må gå begge veier, sier forsvarsministeren.
Den polske forsvarsledelsen sier at utsikten til å kunne modernisere den aldrende MiG-29-flåten er svekket. Det ukrainske flyvåpenet bruker fortsatt denne modellen og har mange piloter som er opplært til å operere sovjetbygde jagerfly.
Avtalen er ennå ikke klar til undertegning. Den omfatter tilgang til avansert ukrainsk teknologi knyttet til droner og missiler. Polen vil gradvis satse mer på kampfly av typene F-16 og FA-50, fra henholdsvis USA og Sør-Korea.

2 hours ago
1











English (US)