I fjor fikk verden en pave fra USA – og nå er både verdens mektigste politiker og religiøse leder fra USA.
Showet er i gang.
For Pave Leo har valgt en linje der han har gått tydelig ut mot Donald Trump.
Trump har på sin side svart med tirader mot paven.
Det kan gjøre det vanskelig for Trump å vinne valg, mener norsk ekspert. Mer om det lenger ned i saken.
– Paven er svak på kriminalitet og forferdelig på utenrikspolitikk, skrev Trump på Truth Social mandag.
– Ironisk at det heter Truth Social, svarte paven.
Det er siste runde i ordkrigen mellom Vatikanet og Det hvite hus.
Krangel om bønn
Paven har nemlig både kritisert Trumps innvandringspolitikk og deporteringer – og ikke minst krigføring.
– Gud lytter ikke til bønn fra krigende parter, sa paven da USA gikk til krig mot Iran.
Samtidig hadde Trump-administrasjonen flere ganger bedt til Gud for sine soldater og en vellykket krig.
Så truet Trump med å utslette hele sivilisasjonen Iran. «Uakseptabelt», var svaret fra paven – som heller ville be for fred.
Det har gjort paven til en hit på sosiale medier. Der framstilles han som en anti-Trump som taler presidenten midt imot.
– Velkommen til motstanden, har flere skrevet.
– Vi trenger fred
Pater Pål Bratbak, som er sogneprest i St. Svithun menighet i Stavanger, har fått med seg at den katolske kirkens leder, Kristi stedfortreder på jorda, har havnet i ordkrig med Donald Trump.
Han understreker at Pave Leo nok får mer omtale siden han er fra USA.
– Andre paver kunne kanskje ha sagt det samme uten å få den samme oppmerksomheten, sier Bratbak.
Han mener paven stort sett har sagt ting som passer seg for en pave.
– Fred er og har vært den rødeste tråden til paven. Det har vært vanskelig å tolke ham på noen områder, men det som har vært tydelig hele veien er fredsbudskapet, sier Bratbak.
– Det er klart vi trenger det i vår tid, sier pateren.
Han mener paven må være forsiktig med å gå for hardt ut mot Trump direkte.
– Han er ikke først og fremst amerikaner, men en pave for en verdenskirke – og skal holde den samlet. Han skal ikke velge side. Men det å stå på fredens side, det er trygt, sier Bratbak.
Tror ikke paven drømmer om dette
Pateren tror ikke paven ønsker å bli en superhelt på sosiale medier.
– Jeg tror ikke han drømmer om å være noen anti-Trump, sier Bratbak.
Det er ikke bare på sosiale medier pavekrangelen får oppmerksomhet.
– Ikke kall ham den stille paven, skriver The Atlantic.
Mens National Catholic Reporter skriver:
– Verdens mest innflytelsesrike amerikanere barker sammen.
Det har også skapt overskrifter som nesten virker utenkelige.
– Pentagon avviser å ha truet Vatikanet, skrev for eksempel Euronews.com nylig.
– Bring it on, b*ch
Trumps støttespillere har også slått tilbake, blant annet i et mye delt innlegg på X.
Brukeren, som skriver at han er en selverklært patriot, bibelleser og kjøpesenter-nisse, delte et KI-generert bilde av Trump som pågriper paven.
Han skrev at «med Kristus som sin betjent, vil han sørge for at paven blir arrestert for blasfemi mot våre politiske ledere».
Andre brukere sender støtte til paven.
Bratbak tror ikke paven ønsker mer oppmerksomhet rundt dette.
Men akkurat budskapet om å be for fred og si det er uakseptabelt å ville utslette en hel sivilisasjon, mener han egentlig ikke er oppsiktsvekkende.
– Det er jobben hans å være en brobygger. Det handler også om å skape fred. De siste pavene har alle hatt fred som en veldig tydelig rød tråd, sier Bratbak.
Førsteamanuensis Ragnar Misje Bergem ved MF Vitenskapelig Høyskole har skrevet boka «Hvem skal vi elske? De kristne ideene bak MAGA-bevegelsen».
Han mener krangelen mellom Trump og paven kan påvirke Trump politisk.
– Spektakulært
– Det er litt spektakulært. Ikke bare fordi Trump så offentlig kritiserer paven, men også at paven går såpass langt i å svare Trump eksplisitt.
Bergem viser til at katolikkene utgjør en stor velgergruppe i USA. En gruppe som ofte kan avgjøre valg.
Samtidig har Maga-bevegelsen dype røtter inn i det kristne. Visepresident JD Vance er selv katolikk.
– JD Vance representerer en katolsk fløy av Maga, der en reaksjonær variant av en katolsk samfunnsvisjon er et ideologisk fundament, forklarer Bergem.
– De håper å få innført deres forståelse av et katolsk samfunnsvisjon. For JD Vance må dette være et paradoks. Trump tror jeg nok først og fremst er opptatt av om folk heier på ham.
Bergem sier det ikke er uvanlig at paven oppfordrer til fred, og heller ikke at han sier ifra om urettferdighet som for eksempel rammer migranter i USA.
Kan gi Trump trøbbel
Men at Trump nå går så hardt ut mot paven, kan være en risiko for ham.
– Katolikkene er en velgergruppe som kan svinge valg. Hvis du vinner dem, har du større sjanse til å vinne valg. Nå er det tegn på at støtten til Trump blant katolikker går nedover, sier Bergem.
Han understreker at han ikke tror Pave Leo forsøker å posisjonere seg politisk i USA og bli en motstandsleder på sosiale medier.
– Men at folk kan sette pris på at han er tydelig mot noe av Trumps destruktive politikk, det kan jeg forstå, sier Bratbak.
Han mener memesene som florerer sier mer om Trumps tidsalder enn pavens.
– Det at Trump er så polariserende gjør at når noen taler ham imot, så blir de umiddelbart fordømt av alle Trump-tilhengere. Da blir de samtidig en representant for alle som står imot, sier Bergem.
Paven sa mandag at han ikke har tenkt til å gi seg – og ikke blir skremt av Trump-administrasjonen.
Så siste ord er neppe sagt.




English (US)