Påskehilsen fra Vy: Det blir enda trangere på toget enn ventet

4 hours ago 2



Mandag sendte Vy ut en melding til kunder med periodebillett på Østlandet. «Det blir dessverre færre seter og vogner enn planlagt på flere avganger fram til sommeren», skriver de.

Morgenrushet på Jernbanetorget blir trolig preget av enda  mer trengsel fremover. Foto: Jan T. Espedal / Aftenposten
  • Henrik Giæver

Publisert: 22.04.2025 07:42

Kortversjonen

«Å få togtrafikken på Østlandet til å gå opp er et stort puslespill.»

Slik åpner budskapet som hadde overskriften «Togtrafikken etter påske». Det ble mandag ettermiddag ble sendt ut til Vy-kunder med periodebillett på Østlandet.

Tidligere i vår varslet Vy togkrise på Østlandet i et brev til Bane NorBane NorBane NOR SF er et norsk statsforetak med ansvar for infrastrukturen på jernbanen i Norge, altså spor, strømsystem, signalanlegg, stasjoner og lignende. som Aftenposten fikk innsyn i.

Krisen skyldes at Sundland verksted i Drammen vil være helt eller delvis utilgjengelig fra april til august, på grunn av anleggsarbeid som utføres av Bane Nor.

Vy slo fast at de ikke har reelle alternativer dersom Bane Nor ikke endrer planene sine. Det har altså ikke skjedd:

«At Sundland må oppgraderes er forståelig, men når deler av verkstedet stenges i lengre perioder klarer vi ikke å opprettholde normalt vedlikehold og normal trafikk», heter det i mandagens brev til kundene.

Konsekvensen er at flere avganger på disse linjene må kjøre med færre vogner og seter enn planlagt i rushtiden:

  • RE11
  • R12
  • R13
  • R14
  • R21

I tillegg kan det være dager hvor Vy har ekstra få tog tilgjengelig. «Da må vi vurdere å innstille tog – i tillegg til at vi allerede kjører med færre vogner», skriver Vy.

Videre opplyser Vy at de er veldig lei seg for den uheldige situasjonen, og at de har stor medfølelse overfor kundene sine, som allerede er slitne av de mange problemene på jernbanen.

Read Entire Article