Torsdag opplyser Forsvarsdepartementet at de har manglende tillit til Forsvarsbygg-direktør Thorbjørn Thoresen.
– Med bakgrunn i alvorligheten i sakene om overforbruk på rammeavtaler har Forsvarsdepartementet uttrykt manglende tillit til direktør Forsvarsbygg, skriver Forsvarsdepartementet i en epost til Aftenposten torsdag ettermiddag.
I fjor kom det fram at Forsvarsbygg hadde brutt anskaffelsesreglene ved å bevisst bruke flere hundre millioner kroner for mye på flere avtaler som Forsvarsdepartementet ikke visste noe om. Dette ble først omtalt av avisen Atinget.
DN meldte tidligere torsdag at de ansatte i Forsvarsbygg fikk en felles melding samme dag:
«Forsvarsdepartementet har i dag meddelt at Thorbjørn Thoresen er omplassert for å stå til rådighet for nærmere bestemte oppdrag for departementet.»
«Forsvarsdepartementet vil nå starte prosessen med å finne Thoresens etterfølger».
Hans advokat Marianne Klausen sier til DN at Thoresen er omplassert ut av Forsvarsbygg for å stå til rådighet for nærmere bestemte oppdrag for departementet.
– Thorbjørn Thoresen kan bekrefte at departementsråd Frede Hermansen i Forsvarsdepartementet 20. februar i år besluttet å omplassere Thoresen bort fra stillingen som direktør i Forsvarsbygg. Thoresen mener at departementet ikke kan beslutte dette, og han vil derfor forfølge saken videre, sier Klausen til DN.
VG har siden tirsdag forsøkt å få svar fra Thoresens advokat Marianne Klausen, men har foreløpig ikke fått svar på våre spørsmål.

2 hours ago
1









English (US)