Om Obamas svar på ape-video: – Heier på svaret, gråter over behovet

2 hours ago 2



Tidligere i februar publiserte Donald Trumps konto på Truth Social en video om valgresultatet i 2020.

Helt på slutten er det en kort snutt av en KI-video som viser ekteparet Michelle og Barack Obama som aper:

Skjermbilde av video som forestiller ekteparet Michelle og Barack Obama som aper.

Videoen er senere slettet. Trump sier han ikke visste om klippet.

Faksimile: Truth Social / @realDonaldTrump

Det har skapt reaksjoner. Og nå har Obama selv uttalt seg.

– Det er viktig å erkjenne at flertallet av det amerikanske folket finner denne oppførselen dypt urovekkende. Det er sant at det får oppmerksomhet. Det er sant at det er en distraksjon, sier han i podkasten til Brian Tyler Cohen.

Obama sier det pågår et «klovneshow» på sosiale medier og på TV.

– Det som er sant, er at det ikke ser ut til å være noen skam om dette blant folk som tidligere mente at man måtte ha en viss anstendighet og respekt for embetet, sier Obama.

Videoen ble slettet noen timer etter den ble publisert. Trump har nektet å beklage for videoen, og sagt at han ikke visste at klippet som forestiller Obama-ekteparet som aper var med.

– Gråter over behovet

Kjell Terje Ringdal er førstelektor ved institutt for kommunikasjon ved Høyskolen Kristiania, og underviser blant annet i politisk kommunikasjon.

Han forstår Obamas måte å svare på. Ifølge Ringdal har Obama alltid kjempet en kamp om anstendighet.

– Og når du utkjemper anstendighetskamper, må du sørge for å ikke bli uanstendig selv, sier Ringdal til NRK.

Kjell Terje Ringdal

Kjell Terje Ringdal, førstelektor og underviser i kommunikasjon ved Høyskolen Kristiania.

Foto: NTB

Han mener det er et klokt og modent svar som verden trenger, når Trump legger opp til det Ringdal kaller et politisk «shitshow».

– Så jeg heier på svaret, og så gråter jeg over behovet for å måtte svare på den type ting, sier Ringdal.

Ringdal tror også denne måten å svare på resonnerer bedre med velgere som kan finne på å stemme på det demokratiske partiet ved neste presidentvalg – partiet Obama selv satt som president for.

Står seg

Han mener Trumps måte å snakke på renner nedover blant politikere.

– Vi ser alle disse toppene. De skjeller og smeller og har det som sin politiske hovedstrategi når det gjelder å svare på kritikk. Og det er skumle saker, altså, for det øker toleransen for drit, sier Ringdal.

To personer sitter sammen på en benk i en formell setting. Den ene har på seg en svart dress med hvit skjorte og svart slips, mens den andre er kledd i en marineblå dress med hvit skjorte og blått slips. Begge ser ut til å være i samtale, omgitt av en rekke andre personer i bakgrunnen. Omgivelsene har et formelt preg.(Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Barack Obama og Donald Trump havnet ved siden av hverandre i begravelsen til tidligere president Jimmy Carter i januar i fjor.

Foto: ROBERTO SCHMIDT / AFP / NTB

– Men Obama hadde vel ikke trengt å være uanstendig for å gå i rette med det mange vil kalle rasisme?

– Nei, det kan godt være vi kunne ha akseptert at han nå pusta litt tungt og var litt oppgitt, men jeg står ved mitt opprinnelige svar. At her er det en kamp om anstendigheten, og da mener jeg at alle, også Obama, står seg på den måten å snakke på og tenke på.

– Er den eneste måten å håndtere dette på, å heve seg over det?

– Jeg tror det, faktisk. Fordi dette handler ikke bare om Donald Trump akkurat nå i denne saken, men det handler om hvordan man kjemper for å opprettholde et anstendig språk i politikken og hvordan man løser konflikter både mennesker og land imellom, sier Ringdal.

Hør NRKs podkast «Kommentert» om Trumps tale i Davos i januar:

Sier han ikke visste

Trump har sagt at han ikke selv har gjort noe feil. Han sier han så første del av videoen, før han sendte den videre til en ansatt.

– Ingen visste at det var med på slutten. Hvis de hadde sett etter, ville de ha sett det, og sannsynligvis ville de hatt fornuft nok til å slette det, sa Trump dagen etter, ifølge CNN.

Donald Trump står i en samtale med pressen, med mikrofoner rettet mot seg. Bakgrunnen viser en innendørs setting fra et fly.

Trump uttalte seg om videoen til journalister om bord på presidentflyet Air Force One.

Foto: SAMUEL CORUM / AFP / NTB

Da han ble spurt om videoen kunne skade republikanernes omdømme hos svarte velgere, svarte han nei.

– Jeg er forresten den minst rasistiske presidenten dere har hatt på lenge, sa han, ifølge CNN.

Interessert i utenriksnyheter? Hør siste episode av podkasten «Urix» fra NRKs utenriksredaksjon:

Publisert 15.02.2026, kl. 18.10

Read Entire Article