Om Eggum: – Mediene har et ansvar

11 hours ago 8



Torsdag er arbeidernes dag, og det markeres over hele landet. I dag skulle Jørn Eggum holdt taler i Østfold, men de ble avlyst i går.

 Thomas Andersen / NTB
ARBEIDERNES DAG: Jonas Gahr Støre startet dagen tidlig med 1. mai arrangementer i Askim. Foto: Thomas Andersen / NTB

Publisert 01.05.2025 12:14 Sist oppdatert 10 minutter siden

Jonas Gahr Støre forteller til TV 2 at han ikke har hatt kontakt med Jørn Eggum de siste dagene. 

–  Dette har vært en sak som har utspilt seg i Fellesforbundet. Den hører hjemme der. Han er valgt i sentralstyret i Arbeiderpartiet og det er en annen sak, sier Jonas Gahr Støre til TV 2.

– Har han forvaltet den tilliten på en god måte?

– I Arbeiderpartiet har han gjort det, ja. 

 Heiko Junge / NTB
TAUS: Det var få av TV 2s spørsmål om Eggum som Støre var villig til å svare på. Foto: Heiko Junge / NTB

Vil ikke lenger bli leder

På onsdag avlyste Fellesforbundets leder, Jørn Eggum flere 1. mai-taler, som han skulle holde i Østfold.

Senere samme dag trakk Eggum, sitt kandidatur til å bli LO-leder. Det skjedde etter at TV 2 tidligere denne uken avslørte at han hadde hatt en seksuell relasjon til Merethe Solberg da hun var tillitsvalgt kokk på Ikea.

 Skjermbilde / Facebook
FACEBOOK: Onsdag publiserte Jørn Eggum en melding på Facebook hvor han informerte om at han ikke lenger vil bli LO-leder. Foto: Skjermbilde / Facebook

Tre år etter at forholdet tok slutt, har hun fått sparken av Eggums styre, og han tilbyr henne en hysj-avtale på opp mot en million kroner. Eggum har avvist at det er snakk om noen hysj-avtale.

Artikkelen fortsetter under videoen:

Kritiserer TV 2 og NRK

Ingunn Gjerstad er leder i LO Oslo. TV 2 møter henne torsdag morgen i forbindelse med forberedelser til arbeidernes dag.

– Jeg konstaterer at det har skjedd. Jeg tenker at han kunne vært en god kandidat sånn som det lå an til, sier Gjerstad til TV 2. 

 Sara Aarøen Lien / TV 2
YOUNGSTORGET: Ingunn Gjerstad møtte TV 2 på Youngstorget i forbindelse med 1. mai. Foto: Sara Aarøen Lien / TV 2

Hun benytter også muligheten til å komme med et stikk til mediene, og trekker spesielt frem TV 2 og NRK. 

– Det er egentlig to saker som er virret sammen på en sånn måte at folk blir usikre på hva som faktisk skjer. Så jeg synes mediene har et ansvar for å behandle denne typen, og andre type saker litt skikkelig og redelig. Jeg kan ikke se at det har skjedd nok i denne saken. 

Hun forteller at sånn hun ser det er det to voksne mennesker som har hatt et forhold for tre-fire år siden.

– Dette har nå blitt tatt inn i forbindelse med en sak der en fagforeningsleder av sitt forbund har blitt tatt av på grunn av arbeidet sitt. Det er to helt forskjellige ting, det er det jeg ser herfra.

Read Entire Article