«Old ladies you can spam»

12 hours ago 3



– Dette er alvorlige vinningsforbrytelser, grove bedragerier og grov hvitvasking, sa statsadvokat Einar Salvesen Lieungh innledningsvis i sin prosedyre. 

Fem menn er tiltalt for grovt bedrageri og en rekke med tiltalepunkter knyttet til økonomisk kriminalitet. 

De er også tiltalt etter den såkalte mafiaparagrafen, altså at de har operert som et organisert kriminelt nettverk.

Påtalemyndigheten mener å kunne bevise at minst 100.000 har fått svindel-meldinger, som kan spores til de tiltalte i denne saken.

Den ti uker lange rettssaken avsluttes denne uken. Tirsdag holdt statsadvokat Lieungh sin prosedyre.

– Det er veldig mange aspekter ved denne saken som gjør den alvorlig. Beløpene er store, det er begått av en kriminell gruppe over lang tid og det er profesjonelt, sier han til TV 2.

I tillegg trekker han frem hjemmebesøkene de fornærmede har blitt utsatt for.

– Det er særlig hensynsløst. De har sagt at de kommer fra politiet og dermed misbrukt politiets identitet. 

– Som å jobbe i kassen på Kiwi

Statsadvokaten mener at de grove bedrageriene fire av de fem personene er tiltalt for, bør resultere i ti års fengsel.

Likevel la statsadvokaten ned påstand om ti års fengsel bare for en av de tiltalte, som ikke har erkjent straffskyld. Påstanden for de tre andre ligger et sted mellom åtte og ni år, på grunn av tilståelsesrabatt.

 Frode Sunde / TV 2
OSLO TINGHUS: Den ti uker lange rettssaken avsluttes denne uken. Foto: Frode Sunde / TV 2

Grunnen til at noen får mer tilståelsesrabatt enn andre, er om tilståelsen har bidratt til prosessbesparelse, forklarer statsadvokaten.

Den femte og siste tiltalte har hatt rollen med å sende ut tekstmeldingene til 100.000 nordmenn. På grunn av hans tilståelse, mener påtalemyndigheten at han bør dømmes til fire og et halvt år fengsel.

– Han tar aktors påstand med fatning, han har vært godt forberedt. Det har vært en påkjenning for ham å vente så lenge på at saken skulle komme opp for retten, spesielt med tanke på at han erkjente straffskyld for to år siden, sier hans forsvarer Marijana Lozic til TV 2.

Det er 190 personer som har status som fornærmet i saken. Det skal ha vært fare for tap på rundt 61 millioner kroner knyttet til virksomheten, men påtalemyndigheten mener det reelle tapte beløpet er på litt under halvparten. 

Lieungh trakk under sin prosedyre frem forklaringen til en av de tiltalte, da han ble spurt om et konkret bedrageri.

– Han ble spurt om han husker denne dama her. Da sa han at det er som å jobbe i kassen på Kiwi, man husker ikke alle kundene.

«Villedende tekstmeldinger»

Påtalemyndigheten mener bedrageriene starter ved å sende ut «villedende tekstmeldinger», hvor de tiltalte har misbrukt Skatteetaten, Altinn og politiets navn.

Personer som fikk tekstmeldingene, skal da ha trykket på en lenke som er vedlagt i tekstmeldingen. 

Da kom man videre til det som tilsynelatende så ut som deres nettsider, hvor brukerne da fikk beskjed om å legge inn personlig informasjon.

Påtalemyndigheten mener at personer i det kriminelle nettverket da har ringt rundt, og fortalt personene at de har blitt svindlet. 

I en rekke tilfeller har også bedrageriene blitt gjennomført som hjemmebesøk, hvor de fornærmede er eldre mennesker.

 Sigve Bremer Mejdal / TV 2
FORSVARER: Advokat Magnus Brekke Svanberg forsvarer en av de siktede. Foto: Sigve Bremer Mejdal / TV 2

Forsvarerne uenige

– Utgangspunktet til påtalemyndigheten er 10 års fengsel, noe vi mener er vesentlig for strengt og ikke rettslig grunnlag for, selv om vår klient mot formodning skulle bli domfelt etter tiltalen.

Det sier forsvarer Magnus Brekke Svanberg. Påtalemyndighetens påstand er at hans klient dømmes til åtte år og og åtte måneder fengsel.

 Leslie Tangen / TV 2
UENIG: Forsvarer Live Sjuve Johansen mener aktors sin påstand er for streng. Foto: Leslie Tangen / TV 2

Live Sjuve Johansen representerer tiltalte som risikerer ni års fengsel. 

– Klienten har i alt det vesentlige erkjent straffskyld. Vi mener aktors påstand er klart for høy sammenlignet med rettspraksis, og at riktig straff vil være rundt fem-seks år, sier hun.

Inger Zadig er forsvareren til mannen som ikke har erkjent straffskyld. Han risikerer ti års fengsel.

– For min klient har iretteføringen av denne saken fremstått fullstendig kafkask. Det har vært svært utfordrende i det hele tatt å få grep om hvordan påtalemyndigheten har ment å kunne knytte ham til tiltalen. Men etter en ti uker lang hovedforhandling fremstår det nå rimelig klart at tiltalen mot min klient er tatt ut på sviktende grunnlag og at han ikke har vært delaktig i disse bedrageriene, sier Zadig til TV 2.

 Camilla Blok / God morgen Norge
KRITISK: Forsvarer Inger Zadig er kritisk til at hennes klient knyttes til tiltalen. Foto: Camilla Blok / God morgen Norge

TV 2 har også forsøkt å få en kommentar fra Nils Christian Nordhus, som forsvarer mannen som risikerer åtte års fengsel, men har foreløpig ikke fått svar.

– Illustrerer kynismen

Statsadvokaten er tydelig på at de tiltalte bevisst har gått for å svindle gamle damer.

– «Old ladies you can spam» er et eksempel fra en chat, sa Lieungh under sin prosedyre.

Han trakk frem et eksempel der en av de fornærmede skal ha truet med å ta livet sitt, og måtte bli ivaretatt av helse.

– Hun var helt i kjelleren og snakket om å begå selvmord. Dialogen i gruppechaten har likevel en tone som er «haha, dama er død, men vi kjører på». De chatene understreker og illustrerer kynismen og det hensynsløse i denne saken.

Read Entire Article