Norsk bragd i OL – slo verdseinarane i curling
Norge er eit steg nærare semifinalen etter at dei slo verdseinar Storbritannia 7–6 i ein thriller av ein kamp i Cortina måndag.
– Det er ei bragd det her å slå Storbritannia i eit OL. Dei er rangert nummer ein i verda. No treng gutane antakeleg ein seier på dei tre neste for å karre seg til ein semifinale, seier Svae til NRK.
Norge opna godt mot det britiske laget og tok det første poenget i den tredje omgangen etter at britane hadde nulla dei to første rundane.
Ved pause var det uavgjort 2–2 på isen i Cortina.
– Vi har spelt kjempebra. Dei har ikkje fått noko gratis. Berre å halde fram med det vi har gjort no, sa reserve Wilhelm Næss til NRK i pausen.
Norge heldt fram det gode spelet mot verdseinarane etter pausen. I sjuande runde utlikna nordmennene til 4–4 før dei etter ein tabbe av skip Bruce Mouat gjekk opp i føringa 6–4.
Britane kom tilbake og før siste runde låg alt til rette for ein thrilleravslutning. Norge hadde siste stein og den sikra norsk siger.
Tre svært tøffe oppgjer står igjen for dei norske curlingherrane.
Tysdag møter Noreg regjerande OL-meister Sverige. Etter det ventar stornasjonar som både Sveits (onsdag) og Canada (torsdag).
OL-kondomer selges på nettet – for 1200 kroner stykket
I OL-landsbyen i Milano ble det tomt for kondomer på få dager. Noen av dem har dukket opp til salgs på markedsplassen Vinted for høye summer.
Det rapporterer avisen Corriere della Sera. De skriver at kondomene er lagt ut for salg for 105,70 euro per stykk, som tilsvarer 1190 kroner etter dagens kurs.
Det er allerede bestilt en ny leveranse på 5000 kondomer til landsbyen der OL-utøverne bor. Tidligere i OL ble det rapportert at de 10.000 kondomene som var delt ut til utøverne i Cortina d'Ampezzo var revet bort, og nå har altså det samme skjedd i Milano.
Utdeling av kondomer til OL-utøverne er en etablert tradisjon som oppsto under sommer-OL i Seoul i 1988. Målet er å øke bevisstheten rundt forebygging av seksuelt overførbare sykdommer.
Det er heller ikke et ukjent fenomen at utøvere tar med seg kondomene hjem som suvenirer eller til og med forsøker å selge dem. Men OL-arrangøren i Italia innrømmer overfor Corriere della Sera at etterspørselen etter kondomer i årets vinterleker har vært høyere enn ventet.
(NTB)
LSK-back ble kneoperert – ute på ubestemt tid
Lillestrøms danske venstreback Frederik Elkær har måttet operere etter at han pådro seg en kneskade i sesongoppkjøringen.
Elkær skadet seg i treningskampen mot HamKam 30. januar. Undersøkelsene i etterkant viste at det måtte gjøres et mindre inngrep i kneet.
Mandag ble han operert, skriver LSK i en statusoppdatering.
– Etter videre utredning ble det konkludert med at et lite inngrep i kneet var nødvendig. Frederik er nå operert og ser frem til å komme i gang med rehabiliteringen, sier fysioterapeut Sondre Jakobsen.
Det blir ikke opplyst om lengden på skadeavbrekket.
24-åringen leverte fire mål og elleve målgivende for Lillestrøm i fjor. Romerikingene er tilbake i Eliteserien etter at de gikk ubeseiret gjennom hele 2025-sesongen og vant cupen. (NTB)










English (US)