– Jeg bruker kunstig intelligens i de fleste fag, forteller Maria Sørflaten.
Hun går i 8. klasse på Alstad ungdomsskole i Bodø. Chat GPT er ofte oppe på PC-en hennes.
Sørflaten bruker kunstig intelligens til alt fra å få tilbakemelding på naturfagsrapportene sine, til sparring med oppgaver i matte og engelsk.
– Da jeg skulle lese til en samfunnsfagprøve for ikke lenge siden tok jeg bilder av notatene mine, og spurte om jeg kunne få mer informasjon om det jeg hadde skrevet, forteller hun videre.
Også lærer på skolen, Audun Mathisen Anvik, bruker KI jevnlig.
Audun Mathisen Anvik
Lærer på 9. trinn, Alstad ungdomsskole i Bodø
– Det går i alt fra planlegging til i idémyldring og refleksjon, sier han.
– KI har jo et enormt potensial. Jeg synes det er kjempemoro når elevene mine for eksempel bruker KI til å lage symboler når elevene skal utvikle en egen religion i KRL, får hjelp til å lage musikkvideo i musikken, eller rett og slett spørre noen om matteleksene.
Men Anvik savner noen tydelige retningslinjer for hvordan bruke kunstig intelligens både best mulig og ikke minst riktig.
– Læring er jo hardt arbeid. Ved feil bruk av kunstig intelligens, risikerer du å hoppe over en del viktige deler av læringen, sier han.
Og nå er et slik prosjekt i gang.
Internasjonal læreplan
– Det ligger muligheter i KI som vi kanskje ikke er utnyttet ordentlig. Samtidig som vi kan heller ikke slippe elevene fri. Lærerne må ha kontroll, ha god klasseledelse i bruken av KI, sånn at vi gjør det ansvarlig, sier førsteamanuensis ved Nord universitet, Julie Lysberg.
– Vi ha en bevissthet rundt hvordan vi bruker disse språkmodellene, så vi ikke trår feil. Det er for eksempel ganske strengt regulert med tanke på personvern.
Lysberg er med i et stort internasjonalt prosjekt for riktig bruk av KI i skolen.
AI Academy er et samarbeid mellom forskere og andre fagfolk i Norge, Hellas, Bulgaria, Polen, Italia og Portugal.
Målet er å utarbeide en læreplan for bruk av kunstig intelligens i skolen, med spesialutviklede verktøy, apper og forskjellige nettverk.
Førsteamanuensis ved Nord universitet, Julie Lysberg, i prat med rektor på Alstad ungdomsskole, Erling Hans Eiterjord.
Foto: Petter Strøm / NRK– Vi kan ikke bruke KI som en lettvint løsning
– Det handler blant annet om å lære seg hvordan de store språkmodellene og de ulike appene er bygd opp, sier Lysberg.
– Både for å kunne ha en kritisk tilnærming til verktøyene, men også for å kunne lære seg å bruke KI i de forskjellige fagene. Og til slutt for å lære seg å bruke KI kreativt for å støtte læringsprosessene.
For i en verden med økt bruk av kunstig intelligens, mener Lysberg at det er viktig å ikke la KI ta helt over i undervisningen.
– Vi kan ikke bruke KI som en lettvint løsning. Da minsker vi kvaliteten på læringa, sier Lysberg.
Prosjektet har en tidsramme på tre år.
Bodø er den eneste kommunen i Norge som er en del av prosjektet. Lærerne i kommunen skal blant annet bidra med testing og tilbakemelding.
– De skal jobbe med KI bredt, med alle skolene, og utvikle kompetanse hos alle lærerne. Og så vil det her være en fin anledning til å bruke dette prosjektet og de ressursene som utvikles inn i den satsinga som gjøres i Bodø kommune. Så det her vil være en vinn-vinn-situasjon, sier Lysberg.
Tore Tverbakk, barnehage- og skolesjef i Bodø kommune er også spent på hva prosjektet vil føre til.
Tore Tverbakk
Barnehage- og skolesjef i Bodø kommune
– Vi skal ruste elevene våre til det hverdagslivet de lever i, både videre utdanning og arbeidsliv. Kunstig intelligens er en del av samfunnet vårt, og da må elevene våre rustes for å kunne ta det i bruk på gode måter, sier han.
– Vi har forventning om at vi skal få på plass systemer som gjør at vi kan videreutvikle arbeidet med kunstig intelligens også etter at prosjektet er over.
Men i klasserommet i Bodø er forventningene blandet.
Oda Haugseth (til venstre) og Maria Sørflaten sammen med Else Vårun Danielsen Lindbak.
Foto: Petter Strøm / NRKAldri brukt KI
– Det kan bli veldig bra at enda flere lærer får bedre peiling på hva kunstig intelligens kan brukes til, sier Maria Sørflaten.
– Det er bra å kunne bli bedre kjent med KI og hvordan man kan bruke det til å få hjelp, sier Oda Haugseth.
Men klassevenninne Else Vårun Danielsen Lindbak er derimot ikke like spent.
– Jeg har ikke mobiltelefon, og første gang jeg brukte en PC var da jeg fikk utdelt skole-PC. Så jeg har aldri brukt kunstig intelligens i hele mitt liv, sier Lindbak.
– Når jeg skal lese til prøver bruker jeg emneplanen og jeg leser mye.
– Så du klarer deg helt fint uten kunstig intelligens?
– Ja, det går helt fint.
Else Vårun Danielsen Lindbak foretrekker analoge verktøy i skolehverdagen sin.
Foto: Petter Strøm / NRKPublisert 16.04.2026, kl. 06.28












English (US)