Men behovet for parallell drift og utgifter til avviklingen av Helseplattformen gjør at den totale kostnaden kan bli over 14 milliarder kroner.
Publisert: 27.03.2026 14:51
Det omstridte IT-systemet Helseplattformen skal nok en gang behandles av styret i Helse Midt-Norge.
Journalsystemet brukes av sykehus og kommuner i Midt-Norge.
Løsningen har vært preget av omfattende problemer, kostnadsoverskridelser og misnøye blant brukere. Den ble innført fra 2022 tross en rekke advarsler i forkant.
- Bakgrunn: Da Epic kom til Trøndelag
Prosjektet har kostet flere milliarder kroner mer enn først skissert. Riksrevisjonen har slaktet prosjektstyringen og slått fast at pasientsikkerheten er svekket.
MDG vil avvikle
Nå har konsulentselskapet Sopra Steria regnet på hva det vil koste å erstatte Helseplattformen med andre løsninger, skriver Adresseavisen.
Bakgrunnen er at Miljøpartiet De Grønne (MDG) har foreslått å avvikle Helseplattformen. Stortinget skal gjennomføre en høring om saken 21. april, før de vedtar systemets fremtid før sommerferien. Flere partier har åpnet for å støtte forslaget fra MDG.
I den over 50 sider lange analysen anslår Sopra Steria at det vil koste 4,3 milliarder kroner å anskaffe og innføre andre løsninger som skal erstatte Helseplattformen på sykehus og i kommuner i Midt-Norge innen 2032.
I tillegg kommer kostnadene ved å drive Helseplattformen parallelt frem til avvikling. Dette er beregnet til 2,7 milliarder kroner i samme periode.
«Kostbart og risikofylt»
Kommunene og Helse Midt-Norge har også pådratt seg 3,7 milliarder kroner i gjeld på grunn av utgifter til Helseplattformen. Denne må betales tilbake. Videre er det beregnet at 3,1 milliarder kroner vil gå til avskrivning og finanskostnader.
Totalt beregner derfor Sopra Steria utgiftene til 14,2 milliarder kroner, og konkluderer slik:
«Et systemskifte fra dagens integrerte løsning til en ny føderert systemportefølje fremstår som et langsiktig, kostbart og risikofylt tiltak, som vil binde opp betydelige ressurser og medføre store økonomiske og organisatoriske belastninger for helseregionen».
Konsulentene anslår at hele prosessen først vil kunne være ferdigstilt i 2033.
– Det vil ha en dramatisk konsekvens for hele regionen, har administrerende direktør Jan Frich i Helse Midt-Norge sagt til Adresseavisen tidligere om en eventuell avvikling av Helseplattformen.

11 hours ago
4





English (US)