NRK endrer Trump-klipp etter BBC-avsløring

1 hour ago 1



Søndag gikk ledelsen i BBC av, etter avsløringer om en manipulert Trump-tale. NRK har sendt et lignende innslag.

Oppdatert tirsdag 11. november kl. 22:47
  • BBC-ledelsen gikk av etter avsløringer om manipulert opptak av Trump-tale.
  • NRK har publisert en lignende video.
  • De gjør endringer i et Supernytt-innslag fra to år siden.

NRK bekrefter til VG at de gjør endringer i et Supernytt-innslag fra to år siden.

– I lys av det som har skjedd i BBC, går vi gjennom nyhetsproduksjonen rundt 6. januar med talen til Trump og stormingen av Kongressen sier utenrikssjef Sigurd Falkenberg Mikkelsen i NRK.

Han sier det er stort sakskompleks med mange saker på mange flater.

– Av det vi har sett til nå, er et innslag i Supernytt fra januar 2023 det vi ser behov for å endre på.

Bilde av Sigurd Falkenberg MikkelsenSigurd Falkenberg Mikkelsen

Utenriks­redaktør i NRK

Et utdrag fra det aktuelle innslaget ser du øverst i saken.

Alt startet da en internrapport fra BBC på 19 sider ble lekket til den britiske avisen The Telegraph.

I flere oppslag avslørte avisen hvordan BBC manipulerte opptak av Donald Trump, for å få det til å se ut som om han oppfordret til stormingen av Kongressen 6. januar 2021 – se video:

Etter avsløringen gikk både kringkastingssjefen og nyhetsdirektøren i BBC av.

Gjør endringer

NRK har selv publisert lignende klipping av Trumps tale fra 2021 i en episode av NRK Supernytt fra januar 2023.

– Tidlig i innslaget, hvor vi redegjør for hendelsesforløpet, er det et kort klipp fra Trumps mye omtalte tale, hvor vi viser to sitater klippet sammen. Det er synlig at sitatene er hentet fra ulike tidspunkt i Trumps tale, ved at det er et brudd i bildet, forklarer Mikkelsen i NRK.

– Det er vanlig journalistisk praksis å sammenfatte opptak i kortere sitater, men det skal gjøres på en måte som reflekterer meningsinnholdet, skriver han, og fortsetter:

– Vi vil gjøre endringer i denne delen av Supernytt-innslaget, slik at det fremkommer tydeligere at det er brudd i tid mellom sitatene og at helheten i Trumps uttalelser.

 MANDEL NGAN / AFP / NTBTrump under den aktuelle talen 6. januar 2021. Foto: MANDEL NGAN / AFP / NTB

– Vår vurdering er at resten av den nevnte sendingen gir et balansert bilde av det som skjedde 6. januar, der flere sider av hendelsene blir belyst.

Endrer ikke nyhetsreportasje

NRK opplyser om at de også er gjort oppmerksom på en nyhetsreportasje i Dagsrevyen fra 9. januar 2021.

– Vi kunne med fordel tatt med det hele og fulle sitatet fra Trump og tatt mer forbehold. Dette var en reportasje som forklarte hvordan Twitter begrunnet utestengelsen av Trump fra nettstedet. Formålet var å vise aktuelle uttalelser fra talen for å gi kontekst til saken, sier Mikkelsen.

Tips oss illustrasjon

Har du tips?

Send oss informasjon, bilder eller video.

Read Entire Article