Svalbard-ekspert:
57 milliarder kroner og en eiendom på Svalbard kan skape problemer mellom Russland og Norge, ifølge ekspert.

Publisert 06.04.2025 11:53 Sist oppdatert 22 minutter siden
Saken oppsummert
- En norsk rettskjennelse tillater aksjonærer å kreve 57 milliarder kroner fra den russiske stat, via en eiendom på Svalbard.
- Dette bryter, ifølge Svalbard-ekspert Per Arne Totland, med norsk Svalbardpolitikk som har vært basert på Svalbardtraktaten i hundre år.
- Totland mener dette kan brukes som russisk propaganda mot Norge.
Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister.
– Det vil forbause meg om dette ikke blir brukt til russisk propaganda, sier Per Arne Totland.
Han er Svalbard-ekspert og forfatter av flere bøker om Svalbards konfliktlinjer.
Nå mener han at et statlig, russisk ran kan by på problemer mellom Norge og Russland.
– For første gang i historien er den russiske stat gjort til en aktør på Svalbard, sier Totland.

Han skrev først om saken i en kronikk i Dagens Næringsliv.
Putin fengslet rival
I 2006 ble Mikhail Khodorkovskij, en rival til Russlands president Vladimir Putin, fengslet.
Mannen eide oljeselskapet Yukos. I forbindelse med fengslingen ble selskapet erklært konkurs og verdiene konfiskert av den russiske stat.
Et ran på høylys dag, ifølge Totland, som i dag utgjør en verdi tilsvarende 57 milliarder kroner.

Siden den gang har aksjonærene i Yukos jaktet pengene sine, og blant annet vunnet frem i den internasjonale voldsgiftdomstolen i Haag.
Nå har saken tatt veien til et nes på Svalbard, kalt Bohemanflya i Isfjorden. En eiendom som tilhører det statlige, russiske selskapet Trust Arktikugol.
Bryter Svalbard-politikken
Nord-Troms og Senja tingrett har i en kjennelse tillatt aksjonærene å ta et utlegg på 57 milliarder kroner i eiendommen.
Dermed kan aksjonærene kreve, med hjelp av norsk rettsvesen, Putins regime for milliardene.
Ifølge Totland bryter det med norsk politikk på Svalbard gjennom hundre år.
– Det har vært viktig for norske myndigheter å føre en politikk basert på Svalbard-traktaten, som er tydelig på at ingen stater har rettigheter på Svalbard.

Det er det nemlig bare selskaper og personer som har, i henhold til traktaten.
Når tingrettens kjennelse nå tillater at det rettes krav mot den russiske stat via en eiendom på Svalbard, bryter man med den norske Svalbard-politikken ifølge Totland.
– Nord-Troms og Senja tingrett åpner døren for en helt ny retning, når den nå gjør den russiske stat til direkte part i et privatrettslig oppgjør på Svalbard, endatil i et pengekrav rettet direkte mot Vladimir Putins regime.
– Kan begrunne en aksjon
– Sett med russiske briller, ser man ikke forskjell på regjeringsbeslutninger og domstolsbeslutninger. Russerne tror ikke på at domstolene er uavhengige, sier Totland.
Derfor mener han at det russiske narrativ blir at det er den norske stat som undergraver russiske interesser på Svalbard.
– Det er selvfølgelig bare tull, men de vil kunne dra det frem som enda et argument om hvordan Svalbard-politikken hemmer russisk aktivitet, sier Totland.
Han mener den russiske stat bygger opp en fortelling om at det er flere hundre års russisk historie på Svalbard, og at øygruppen er en del av det arktiske, russiske riket.
– Skal man se ordentlig mørkt på det, om Putin har en plan om å undergrave Norge og sikre seg Svalbard, kan han med flere slike historier begrunne en type aksjon, sier Totland.
Han mener saken er en lissepasning til de som vil bygge opp under Russlands narrativ.
– Det er en norsk gavepakke til russisk propaganda, sier Totland.
– River seg i håret
TV 2 har bedt Utenriksdepartementet kommentere saken.
– Verken Utenriksdepartementet eller andre norske myndigheter er part i denne saken, som nå behandles på ordinær måte i rettsapparatet. Det er derfor ikke naturlig for oss å kommentere saken utover dette, skriver Ane Haavardsdatter Lunde, senior kommunikasjonsrådgiver i UD på epost til TV 2.
Totland mener det er lite norske myndigheter kan gjøre i saken.
– Men jeg vil tro Utenriksdepartementet river seg i håret av kjennelsen fra tingretten, sier Totland.
TV 2 har også bedt den russiske ambassaden om en kommentar. De har ikke svart på henvendelsen.