Norge langrennslandslag aksepterer straff etter at en norsk smører oppholdt seg i en stengt løype.
Bjørn S. Delebekk (foto), VG
Publisert: 15.02.2026 17:41 | Oppdatert: 15.02.2026 17:59
– Juryen ble informert om at en servicemann fra Norge gikk på stadion etter at løypa var stengt. Juryen gjennomførte en høring med det norske laget, som beklaget feilen. Juryen besluttet å sanksjonere Norge ved å fjerne én løypevest frem til etter lagsprinten i fristil, står det i meldingen.
At en løypevest trekkes tilbake, betyr at Norge har én smører eller skitester færre til disposisjon for testing i forkant av kommende renn.
Den norske leiren legger seg flat etter feilen.
– Smøreren misforsto tidspunktet for når løypa skulle stenges, og oppholdt seg i 8–10 minutter i den klassiske løypa etter at den var stengt, mens skøyteløypa fortsatt var åpen. Smøreren oppdaget selv feilen og tok umiddelbart kontakt med FIS-juryen for å beklage hendelsen, skriver Norges Skiforbund i en pressemelding.
– Vi har muntlig fått beskjed fra juryen om at én løypevest inndras som sanksjon. Dette har vi akseptert. Landslagssjef Per Elias Kalfoss beklager hendelsen på vegne av Norges Skiforbund, står det videre.
Kort tid tidligere rettet den finske langrennsleiren nok en gang kraftig kritikk mot Norge.
Etter herrenes stafett søndag kom det frem beskyldninger om nettopp dette – om norske servicemenn som skal ha testet ski i stengte løyper.
– Det er interessant at hvis løypene er stengt fra elleve til kvart over elleve, og jeg selv står ved gjerdet, så ser jeg at nordmennene tester festesmøring med hjelp av smørerne sine. Det virker som om FIS ikke helt følger opp reglene... Det føles litt spesielt, sier Iivo Niskanen til den finske avisen Iltalehti.
Iivo Nisaknen
Norge vant herrestafetten med soleklar margin foran Frankrike og Italia. Finland endte på fjerdeplass.
Dette er ikke første gang Finland har reagert på Norge under mesterskapet. Etter Johannes Høsflot Klæbos OL-gull på sprinten tidligere i uken, leverte det finske laget inn en protest til FIS. Protesten ble avvist.
Finnene var rasende fordi Norge fikk tillatelse til å bruke en «klisterrulle» uten at andre nasjoner ble informert.

1 hour ago
2




English (US)