Akkurat nå
Mathieu van der Poel spurtet inn til seier på 2. etappen i Tour de France. Uno-X-rytteren Andreas Leknessund fikk både trøbbel og poeng i bruddet.
Mindre enn 1 minutt siden
1 av 2
Sykkeleliten var gjennom en kupert etappe på 209 kilometer fra Lauwin-Planque til Boulogne-sur-Mer. Det er den lengste etappen i årets utgave av verdens største sykkelritt.
Et firemannsbrudd, som inkluderte Uno-X-profilen Andreas Leknessund, ble innhentet med fem mil igjen av etappen.
De siste ti kilometerne inneholdt flere stigninger, og dermed sprakk hovedfeltet i avslutningen. De store kanonene gjorde opp om seieren og Alpecin Deceuninck-stjernen Mathieu van der Poel gikk seirende ut av spurten.
Fjorårets vinner Tadej Pogacar ble nummer to, mens danske Jonas Vingegaard ble nummer tre.
Van der Poel tar over den gule ledertrøya fra lagkamerat Jasper Philipsen, som vant den første etappen. Uno-X-rytter Tobias Halland Johannessen ble beste norske med 33.-plass.
Nordmann i brudd
Grunnet trafikkaos og dårlig vær ble etappen utsatt med et kvarter. Kort tid etter start tok Leknessund del i et firemannsbrudd med Bruno Armirail, Jevgenij Fedorov og Brent Van Moer.
Tromsøværingen fikk et ublidt møte med asfalten med 165 kilometer igjen. Han lå sist blant de fire rytterne gjennom en glatt sving og skled i asfalten.
Det samme skjedde med Federov som lå som nummer tre. Leknessund måtte bytte sykkel og brukte krefter på å hente seg opp til Federov, før de etter en liten stund kom seg opp til Armiral og Van Moer igjen.
Mer trøbbel
Med 124 kilometer igjen punkterte hjulet til Leknessund, og Uno-X-rytteren måtte bruke mer krefter på å hente seg opp igjen i bruddet. To mil senere var han imidlertid først opp Côte de Cavron-Saint-Martin. Det ga ett klatrepoeng.
Leknessund var også nummer to på den innlagte spurten senere på etappen.
Philipsen var sterkest og vant åpningsetappen lørdag, mens Uno-X-rytteren Søren Wærenskjold ble nummer tre. Philipsen kjørte dermed med en gule ledertrøya søndag.