Nobelkomiteen varsler mer åpenhet om gaver og økonomiske interesser

1 hour ago 3



I går ble Thorbjørn Jaglands leilighet og to hytter ransaket av Økokrim. Jagland er siktet for grov korrupsjon og ble avhørt av politiet. Bakgrunnen er hva som har kommet fram i seksualforbryteren Jeffrey Epsteins arkiver.

Jagland har hele tiden nektet straffskyld, men sagt han vil samarbeide i etterforskningen.

En person står i forgrunnen, delvis vendt mot kameraet. Bakgrunnen består av rammer med bilder og diplomer. Personen har på seg en mørk jakke og en lys skjorte. Rommet har en lys og nøytral innredning. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Direktør Kristian Berg Harpviken ved Nobelinstituttet.

Foto: Helge Tvedten / NRK

Nobelinstituttet sa i forrige uke at Jagland kan ha brutt deres etiske regelverk dersom Jagland har mottatt betydelige økonomiske goder fra Epstein.

De varslet samtidig at de ville gå igjennom sine egne rutiner.

«Den norske Nobelkomite har besluttet å innføre en ny praksis for åpenhet om komitémedlemmenes verv, økonomiske interesser og mottatte gaver», heter det i en pressemelding fredag.

Det var E24 som meldte om saken først.

Ikke tilbake i tid

Nobelkomiteen har et eget etisk regelverk som handler om habilitet, taushetsplikt samt gaver, reiser og bestikkelser.

Dette regelverket ble sist oppdatert i februar i år.

«Vi går nå gjennom regelverket og rutinene for innrapportering på nytt, og vi får juridisk bistand i arbeidet med å styrke ordningene ytterligere», opplyser Nobelkomiteen fredag.

Videre heter det at komiteen fra og med i år skal publisere en samlet oversikt over medlemmenes verv, økonomiske interesser og mottatte gaver.

Bildet viser fasaden av Det Norske Nobel-institutt, med en statue av Alfred Nobel i forgrunnen. Bygningen er i en lys farge med flere vinduer og en stor inngangsdør. Det er også grønne busker plantet foran bygningen. Det er overskyet vær og noen snøflekker synlige på bakken. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Nobelkomiteen varsler at de vil styrke sin etikkpraksis. Blant annet skal de bli mer åpenhet rundt gaver og økonomiske interesser.

Foto: Helge Tvedten / NRK

Likevel vil ikke komiteen gå tilbake i tid.

«Nobelkomiteen kan ikke offentliggjøre tilsvarende informasjon bakover i tid. Dette er en følge av 50 års regelen om hemmelighold rundt Nobelkomiteens arbeid», står det.

«Vi er også forpliktet til å ivareta personvernet til tidligere komitémedlemmer», legges det til.

Vil bistå Økokrim

Men Nobelkomiteen framhever at de vil bistå Økokrim i etterforskninger.

«Vi vil naturligvis bistå relevante myndigheter, herunder Økokrim, i pågående og eventuelle fremtidige etterforskninger, innenfor de juridiske og institusjonelle rammene vi er underlagt», står det i pressemeldingen fredag.

I tillegg har Nobelkomiteen iverksatt en gjennomgang av sine dokumentarkiver for å få oversikt over hvordan etikkspørsmålet har blitt håndtert, også i konkrete saker, heter det.

Økokrim etterforsker for tiden Jagland, komiteens tidligere leder. Han risiker ti års fengsel om han blir funnet skyldig for grov korrupsjon.

To personer går langs fortauet på en gate med boliger. Den ene er kledd i en mørk frakk og skjerf, mens den andre har på seg en jakke og slips. Flere fotografer er synlige lenger bak, som tar bilder av dem. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Thorbjørn Jagland og advokat Anders Brosveet.

Foto: Lars Martin Hunstad / NRK

Økokrim etterforsker ikke bare tiden Jagland var leder for Nobelkomiteen, mens også perioden da han var generalsekretær i Europarådet. Jagland avviser at han har gjort noe straffbart.

Ingen konsekvenser

Dersom det viser seg at Jagland har brutt regelverket for Nobelkomiteen, så vil ikke det få noen direkte konsekvenser for ham.

Årsaken er at det er lenge siden Jagland var leder for komiteen.

Publisert 13.02.2026, kl. 18.53 Oppdatert 13.02.2026, kl. 18.54

Read Entire Article