Astronautene snakker ut etter å ha returnert til jordkloden. De var strandet i rommet i over ni måneder.
Mandag 31. mars kl. 23:03Kortversjonen
- Astronautene Butch Wilmore og Suni Williams ble strandet på romstasjonen ISS i over ni måneder på grunn av feil på en rakett.
- Det som skulle være åtte dager ble til ni måneder, men de utnyttet tiden ved å gjennomføre romvandringer, eksperimenter og rørleggerarbeid.
- Wilmore tok delvis ansvar og sa at han burde ha stilt flere spørsmål før oppdraget.
- Mandag holdt de to astronautene sin første pressekonferanse siden de kom tilbake.
Butch Wilmore og Suni Williams skulle på tur til verdensrommet i åtte dager. Det endte med å bli over ni måneder.
18. mars i år landet de i havet utenfor Florida.
De to NASA-astronautene ble sittende fast på Den internasjonale romstasjonen (ISS) etter at de kom dit 5. juni i fjor.
Årsaken til det forlengede oppholdet var problemer med raketten, en Boeing Starliner. Det var en testflyging av denne typen rakett.
Problemene gjorde at NASA valgte å la astronautene bli værende i bane rundt jorden, mens de sendte den tomme starlineren tilbake til jordkloden.
Astronautene måtte vente på en annen transportmulighet. Som kjent går det ikke transport til og fra jordkloden hver dag.
Williams og Wilmore har sagt at de satte pris på å få et lengre oppholdet i rommet enn planlagt.
Mandag sier de at de kunne tenke seg en ny tur med starlineren.
– Fordi vi kommer til å rette opp i alle problemene vi møtte på denne gangen, sier Wilmore.
Mandag holdt de to erfarne astronautene sin første pressekonferanse siden de kom hjem.
Suni Williams sa hun er litt overrasket over den store interessen for det lange oppholdet deres.
– Livet går videre der oppe, sa hun.
– Man får litt tunnelsyn når det gjelder å gjøre jobben sin.
Hun og astronaut-kollega Wilmore utnyttet tiden i rommet med ulike aktiviteter: De gjennomførte romvandringer, utførte eksperimenter og hjalp til med rørleggerarbeid om bord på romstasjonen.
– Vi var egentlig bare veldig opptatt av det vi drev med. Verden dreier seg ikke om oss, men vi dreide rundt den, sa Williams.
Wilmore tok på seg en del av ansvaret for situasjonen som oppsto.
– Jeg vil innrømme det til nasjonen. Det er ting jeg ikke spurte om som jeg burde ha spurt om, har han sagt til Fox News.
– Jeg visste ikke på det tidspunktet at jeg trengte å spørre om dem. Men i ettertid var signalene, noen av signalene, der, fortsatte han.
Lengden på oppholdet gjør at astronaut-duoen lander en sjetteplass over amerikanere som har oppholdt seg lengst i verdensrommet på et enkelt oppdrag.