Når servitøren «glemmer» deg: Dette må du aldri gjøre, advarer bransje-topp

3 hours ago 4



– Nå om sommeren føler jeg meg ofte oversett som gjest. Hva gjør jeg? spør leseren. En av landets mest erfarne restaurantsjefer skal også få svare på: Hvor kommer de verste gjestene fra?

 Lorry er landets mest populære serveringssted, målt i omsetning. Foto: Charlotte Førde Skomsøy / Aftenposten

Publisert: 09.06.2025 06:30

Om et øyeblikk skal denne artikkelen handle om Danmarks dronning. Men den begynner på Restaurant Lorry, Parkveien, Oslo.

Der er Jan Olof Andersson, opprinnelig fra Linköping, assisterende daglig leder.

– Voldsomt omskiftelig

I over 40 år har den travle fagmannen arbeidet i serveringsbransjen, først som bartender og servitør. I 1999 begynte han på Lorry, som er et av Norges desidert best besøkte serveringssteder, målt i omsetning.

Tilsvarende lange er sommer-køene ved uteserveringen, særlig i sol-varmt vær. Også av den grunn møter Andersson leser-spørsmålet med forståelse, presiserer han:

 Jan Olof Andersson arbeider i et noe særpreget miljø, både ute og inne. Foto: Tomm W. Christiansen / Aftenposten

– Hittil i år har været vært voldsomt omskiftelig. Og da kan det jo skje, på ethvert utested, at bemanningen plutselig er litt for lav. Sånne uforutsigbare situasjoner er krevende for alle, så både servitører og gjester må ha litt tålmodighet.

– Selv på overskyede dager eller rett og slett innendørs: Hvem har vel ikke følt seg oversett som gjest? Er det lov å rope da?

– Kan virke provoserende

– Ofte er servitøryrket veldig, veldig hektisk. Først og fremst anbefaler jeg å få blikk-kontakt. Du må aldri rope eller plystre. Gjester som skaper oppmerksomhet på den måten, kan virke provoserende, understreker Lorry-sjefen.

Merker han forskjell på folk fra landsdel til landsdel? Fra land til land? Og hva når forsøkene på å nå frem til servitør-blikket havarerer?

Andersson utdyper:

– Jeg synes absolutt at det er innenfor å bruke hånden for å få oppmerksomhet. Oppfør deg sånn som du selv ønsker å bli behandlet. Ingen liker vel å bli ropt til eller knipset på.

– Lorry er også et av landet mest internasjonale serveringssteder. Og har besøkende fra hele Norge. Hvor kommer de verste og beste gjestene fra?

Margrethe II av Danmark

 Dronning Margrethe, som har samme tittel i dag, tok imot norsk presse i Amalienborg slott, iført nasjonalfargene. Foto: Trygve Indrelid / Aftenposten

– Med årene er alle gjester blitt mye høfligere. I dag oppfører de aller, aller fleste seg veldig bra. Både nordmenn og andre er vant til å gå ut i en annen grad enn før, tror jeg. Når det gjelder nasjonaliteter, er svensker gjerne litt mer formelle.

– Det samme har faktisk dronning Margrethe av Danmark uttalt til Aftenposten, på skandinavisk plan. Som Sverige-født: Hva synes herr Andersson?

– At jeg skjønner henne godt. Svenskene er ofte stivere og mer korrekte enn nordmenn og dansker. På godt og vond.


Har du et spørsmål eller et dilemma til skikk og bruk-spalten? Send det inn her!


Read Entire Article