Nabo så unge gutter løpe før skytingen på Høybråten

5 hours ago 1



Et vitne reagerte på guttenes bevegelser i mørket, før det smalt.

rapporterer fra Høybråten Oppdatert fredag 7. november kl. 10:19

– De guttene som jeg så løp inn der, kan ikke ha vært særlig gamle, forteller naboen til VG.

Vitnet, som har bodd i området i nesten 20 år, beskriver hvordan to unge menn løp inn mellom husene i boligrekken ved Høybråten.

– Det tok ikke mange, kanskje 20 sekunder, sier naboen om tiden mellom at guttene løp og skuddene falt.

– Først så trodde jeg det kanskje var noe med at de drev med kinaputter. Men så smalt det flere skudd.

Vitnet forteller til VG at det var til sammen tre skudd.

 Hans O. TorgersenKrimteknikere undersøker døren som det ble skutt mot. Laserlyset du ser er trolig for å finne kulebanen. Foto: Hans O. Torgersen

Mye politiaktivitet tidligere

Vitnet beskriver Høybråten som et tidligere trygt område.

– Det er jo ikke noe hyggelig å oppleve dette. Nå har vi bodd her i nesten 20 år, og vi har jo aldri opplevd noe sånt som det her før, sier naboen til VG.

Ifølge naboen har det vært mye politiaktivitet i tilknytning til leiligheten det ble skutt mot, den siste tiden.

 Hans O. TorgersenFoto: Hans O. Torgersen

Ble pågrepet i taxi

Kort tid etter skytingen ble to personer pågrepet i en taxi ikke langt fra åstedet.

Taxisjåføren sier til VG at han bare rakk å gjøre 200 meter, før de ble stoppet av politiet og passasjerene ble pågrepet.

VG har snakket med advokat Andrea Nisha Duggal, som representerer en av guttene. Hun bekrefter at klienten hennes er «mindreårig», men vil ikke si hvor gammel han er.

– Det er for tidlig for meg å kommentere saken, sier Duggal.

 Isak Løve Pilskog Loe / VGFoto: Isak Løve Pilskog Loe / VG

Flere hypoteser

Politiet opplyser til VG at det var tre personer i boligen.

Ingen er meldt skadet etter skyteepisoden.

– Vi jobber ut fra flere hypoteser, og vi kommer til å være på stedet en stund fremover. Vi anser det som trygt i området, og vi anser at vi har kontroll på situasjonen, sa innsatsleder Jahren til VG.

Read Entire Article