– Det er så ekkel tekst at jeg har nesten ikke lyst til å si hva som står på dem.
May Britt Bratseth (66) viser frem de to oppkuttede brøytestikkene hun nettopp har funnet i rundballene fra fjoråret. Med svart tusj, og i store bokstaver, står det skrevet: «Suger kuken til [navn]».
Dreier man på brøytestikkene dukker et navn opp: «Viviane = thai hore» .
Viviane = Thai hore
Regnet bøtter ned utenfor huset til Viviane Felix Silva (32) på Bremangerlandet. Her har hun bodd siden familien flyttet fra Brasil tidlig på 2000-tallet.
– Det var en veldig stor overgang å gå fra å bo i en storby til en liten, landlig plass der alle kjenner alle, sier Silva.
– Det var litt mer synlig kriminalitet i Brasil enn det er her, da.
Siden 2020 har Bremanger imidlertid vært preget av en uvanlig form for kriminalitet.
Med jevne mellomrom har innbyggerne her funnet gjenstander med påskrevet hets og sjikane – alt fra refleksbrikker og dyrebein til steiner og brøytestikker – rettet mot personer i bygda.
LEKER: På dette rosa leketøyet står det «overgrip» og «voldta». Foto: Politiet
HETS: Ett av flere tilfeller hvor innbyggere har funnet gjenstander med påskrevet hets. Foto: Politiet
Viviane er en av dem.
Sent i februar i år har Viviane besøk av familie fra Bergen. Sønnen hennes løper langs veikanten i nærheten av hjemmet. Så får han øye på noe rødt i gresset.
– Alle koste seg, smilte og lo helt frem til min sønn på fire år kommer springende mot meg, sier Silva.
– Han hadde funnet en avkappet brøytestikke der det stod noe som var rettet mot meg.
På den røde pinnen stod det «Viviane = thai puta» og «suger pikken til [navn]».
– Jeg bare stivnet litt til. Du kjenner på en følelse av sinne. Du blir lei deg og du blir frustrert, sier Silva.
– Hvorfor gjør man sånn? Hva er intensjonen, og hva vil den personen?
Dette var ikke første gangen Silva ble utsatt for dette. Året før hadde en venn funnet en brøytestikke med den samme beskjeden. For Silva var det likevel annerledes nå, når det var hennes egen sønn som fant brøytestikken.
– Det blir kastet der det blir tilgjengelig for barn, sier Silva.
– Det er heller ikke rettferdig dersom et barn i senere tid skulle finne på å ta etter denne trenden og bli beskyldt for noe de ikke har startet.
Mysterium på femte året
De aller første tilfellene av hets dukker opp allerede høsten 2020 – den gangen i form av steiner.
Det går et helt år før det blir meldt om nye tilfeller. Igjen er det snakk om steiner med påskrevne drapstrusler og anklager om pedofili.
Antall fornærmede stiger fra én til to.
Siden den gang har tallet steget til syv.
Saken får et opphold i 2022, men året etter skyter antall tilfeller i været: Opp mot 20 brøytestikker blir meldt inn til politiet. Flere av disse blir sendt inn til DNA-undersøkelser, men uten resultat. Heller ikke fingeravtrykk var mulig å pensle frem.
Felles for alle brøytestikkene er den svarte, tusjede skriften. Beskjedene varierer fra pedofilianklager og rasistisk hets til oppfordringer om drap.
Så langt har brøytestikkene mot Viviane ikke inneholdt drapstrusler. Hun føler likevel på et ansvar overfor de andre fornærmede i saken.
– Du vet jo ikke hva den personen vil deg, og når det er drapstrusler i tillegg så vet man jo ikke, sier Silva.
– Det beste ville vært om personen hadde lagt seg flat og innrømmet det som er gjort. Jeg er åpen for å tilgi, men det viktigste for meg er å få et svar og å kunne legge et lokk på det som har skjedd.
Silva mener det er viktig å unngå ryktespredning.
– Så må vi ikke glemme at bak disse brøytestikkene er det en person som gjerne ikke har det så godt med seg selv. Vi må være forsiktige med å utpeke en person, sier Silva.
– Trodde det var over
– Det er jo kriminelt. Vi må ta så hardt i, sier Anne Kristin Førde (Ap), som er ordfører i Bremanger kommune.
Åsted Norge møter Førde på en café i hjertet av bygda.
– Jeg synes det er veldig trist og lurer på hva man egentlig ønsker å oppnå ved å gjøre dette. Det er jo helt uakseptabelt.
Eieren av caféen, May Britt Bratseth, er en venninne av Førde. Bratseth forteller at kun en uke før Åsted Norge kom til øya hadde familien funnet to brøytestikker liggende inne i rundballene fra fjoråret.
Bratseth og Førde tar Åsted Norge med til rundballene.
– Så det kan være at det ligger flere her?
– Ja, det kan det være, sier Bratseth.
Bratseth tar frem de to brøytestikkene, som har blitt hakket opp av rundballmaskinen.
Teksten er likevel lett gjenkjennelig: «Viviane = thai hore».
– Vi har jo funnet før, men det var sikkert to år siden. Så ble det liksom slutt. Vi trodde dette her var over, sier Bratseth.
Ordføreren mener det er en trist sak, men som ikke preger hverdagen i bygda.
– Så er det ikke sånn at vi går rundt og er redde gjennom året, men hver gang det dukker opp igjen så kommer spørsmålene: Hva skjer, hvem er det og hvor i alle dager har det kommet fra? sier Førde.
I 2021 sporet politiet én av gjenstandene til en gjenbruksstasjon ved fergekaien i Smørhamn. Sporet førte ikke videre.
I dag er alle sakene henlagt av politiet.













English (US)