Mourinho slaktes etter Solskjær-tap: – For en skam

4 hours ago 4



Fenerbahçe-manager José Mourinho får gjennomgå i Tyrkia etter derby-tapet mot Ole Gunnar Solskjærs Besiktas.

 José Mourinho på sidelinjen søndag kveld.  Foto: TOLGA BOZOGLU / EPA / NTB
  • Herman Folvik, VG

    Herman Folvik, VG

Publisert: 05.05.2025 10:09

– Som vi alltid sier: Mourinho har ingen kampplan, sier Faik Cetiner, mangeårig TV-profil i Tyrkia, til Fanatik, en av de største sportsavisene i landet.

Gedson scoret kampens eneste mål for Besiktas i det hete Istanbul-derbyet. Ifølge Opta er Solskjær den første treneren til å vinne alle sine første kamper i den tyrkiske toppserien for Besiktas mot Fenerbahçe, Galatasaray og Trabzonspor.

Det var Mourinho og Solskjærs første møte siden de i 2021 havnet i ordkrigordkrigSolskjær mente at Tottenhams Son filmet og sa at om det var sønnen hans, ville han ikke fått mat. Mourinho svarte at Son har en far som er en mye bedre person enn Solskjær. etter at Solskjærs Manchester United slo Mourinhos Tottenham.

– Ole har vært her i noen måneder allerede. Han har nok erfaring og intelligens. Vi snakket om normale ting før kampen. Det samme etter kampen. Jeg tror vi begge har nok erfaring. Han trenger ikke å føle at han er på en sky etter derbyseieren i dag, og jeg trenger ikke å føle at jeg er i helvete. Vi respekterer hverandre. Jeg tror vi er glade i hverandre også

Ole Gunnar Solskjær har fått Besiktas opp på fjerdeplass. Foto: Besiktas JK / Besiktas JK

Det sier Mourinho, ifølge Fanatik, om nordmannen som tok over jobben hans som Manchester United-manager da han fikk sparken like før julen 2018.

Etter tapet for Besiktas (på fjerdeplass) er alt håp om seriegull ute for Fenerbahçe. Mourinhos mannskap ligger på annenplass, men det virker umulig å ta igjen rivalen Galatasaray som er åtte poeng foran med seks runder igjen. Tyrkiske medier spekulerer i om Mourinho blir å se i klubben neste sesong, eller om kontrakten vil bli brutt i sommer et år før avtalen går ut.

– Jeg kommer ikke til å snakke om neste år. Dette er interne saker, som ikke skal diskuteres i media. Hvis det er en ting jeg er god på, så er det respekten min for presidenten og administrasjonen vår, sier Mourinho.

Mourinho i midten forlater banen etter kampslutt. Foto: TOLGA BOZOGLU / EPA / NTB

Gökhan Ünal, tidligere Fenerbahçe- og Tyrkia-spiller, mener Mourinhos lag mangler et system.

– Vi kan ikke se noen tydelige planer, sier Ünal.

Hashim Sahin, kommentator i Fanatik, er oppgitt.

– Selvfølgelig stammer Fenerbahçes problem fra José Mourinho, skriver Sahin.

– Alt fra laguttak, systemet de bruker, analyser av motstandere til påvirkning underveis i kampene ... Alt er galt. Og den portugisiske treneren har ikke en eneste smart ting å si. For en skam. For en skam med tanke på pengene han har brukt, tristheten han har forårsaket og håpene som var knyttet til Mourinho, fortsetter Sahin.

Bør Mourinho få sparken etter tapet?

Ja

Nei

Vet ikke, følger ikke så mye med på tyrkisk fotball

Gökmen Özcan, også skribent i Fanatik, er ikke i tvil:

– Jeg tror «Mous» Fenerbahçe-karriere endte med dette derbyet. Det er opp til presidenten (Yıldırım Ali Koç) nå.

Den kjente, tyrkiske historikeren Erhan Afyoncu beskylder Mourinho for å kun forberede laget optimalt til kamper ute i Europa.

– Det er ingen fast startellever, ikke noe fast system, formasjonene endres stadig, det er ikke tydelig hvem som spiller hvor. Siden spillerne ikke brukes jevnlig, kommer de ikke i kampform og klarer ikke å finne rytme, sier Afyoncu.

– Ismail Kartal (trente Fenerbahçe 2022–2024) klarte å skape et mye bedre lag enn dette i fjor med et mindre budsjett. Mourinho ødela laget.

Dommen er tydelig:

– Denne kampen var det klareste tegnet på at dersom Mourinho fortsetter neste sesong, vil ligagullet være tapt allerede i år, sier Özcan.

Fenerbahçe røk ut av Europa League i åttedelsfinale mot Rangers.

Read Entire Article