Meteorologen med advarsel: – Se an om det holder

1 day ago 6



Hele landet får lavere temperaturer de neste dagene. For deler av landet er det sendt ut farevarsel for snø.

 StormGeo
PÅ VEI: Slik så StormGeos værkart ut for vind og snø ut klokken 11.00 mandag formiddag. De grønne feltene er snø på vei inn mot Norge. Foto: StormGeo

Publisert 04.05.2026 11:02

Mange nordmenn fikk sist uke en virkelig forsmak på sommeren, med temperaturer over 20 grader flere steder på Sør- og Østlandet.

Starten på denne uken blir kaldere i hele landet, ifølge statsmeteorolog Marit Kollstuen.

– Det starter i dag med relativt ruskete vær i vest, og for så vidt deler av Nordland og Sør-Troms, sier hun til TV 2.

Det er en kald front som ligger langs kysten fra nord i Vestland og til omtrent Lofoten, forklarer hun. Også Østlandet blir påvirket av denne kaldlufta. 

 Meteorologisk institutt
SNØFARE: Det er sendt ut gult farevarsel for snø i Midt-Norge. Foto: Meteorologisk institutt

Snø i fjæra

I løpet av mandagen vil nedbøren gå over til sludd så langt sør som Bergen. I Møre og Romsdal, Trøndelag og Nordland er det sendt ut farevarsler for snø.

– Det kan bli snø helt ned i fjæra. Så man må passe seg litt om man skal ut og kjøre bil, sier Kollstuen, som kommer med en klar oppfordring.

– Det er fra sent i kveld, men se an i morgen om det holder med sommerdekk eller ikke. Vær obs, er beskjeden fra statsmeteorologen.

Snøen som kommer helt ned mot havet, vil trolig forsvinne kjapt, men jo lenger opp i høyden kan den bli liggende lenger. 

 Stein Roar Leite / TV 2
KAN BLI HVITT: Det kan komme snø helt ned til havnivå, som her i Trondheim. Bildet er fra en tidligere anledning. Foto: Stein Roar Leite / TV 2

– Det ser ut som om det kan ligge litt byger i kaldlufta ut morgendagen. Det vil nok bli mer sludd i morgen ettermiddag, med snø i høyden, sier Kollstuen.

– Fra onsdag av ser det ut som det blir varmere og flere regnbyger.

Også i sør

Også sør- og østlendinger vil kjenne på litt lavere temperaturer de neste dagene. 

– Det har jo vært ordentlig fint, har jeg sett her fra nord, sier meteorologen. 

– Det blir litt lavere temperaturer nå i dag og morgen, kanskje til og med onsdag, før det stiger igjen. 

Det vil være store variasjoner gjennom døgnet, understreker hun.

– Det blir varmere på dagen, med over ti grader, men ikke så mye som 20. Det er stigende utover fra onsdag, men det er litt usikkert. 

Det er en høytrykksrygg som vil gjøre at det blir litt varmere. 

– Men det er ikke det samme som det som var tidligere. Høytrykket er ikke like varmt. Og dette er mer en rygg som stikker seg helt fra uti Atlanterhavet og nordover. Så det er mer kjølig luft enn det som var tidligere, men fortsatt stabilt og milde temperaturer.

Kaldt, men fint

Også lengst nord i landet, i Troms og Finnmark, blir det ganske fint vær de neste dagene, selv om det kan komme noen byger langs kysten og lufta er relativt kald. 

– Det blir litt mildere sånn mot slutten av uka igjen. Men det er veldig usikkert, for det ligger akkurat på grensa mellom den kalde arktiske lufta og mer varm luft sørfra.

– Men det ser ut som om det blir mye opphold og noen byger innimellom helt i nord, sier statsmeteorolog Kollstuen.

Read Entire Article